OdalarUncategorized @tr

KTMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI’NDA BAŞKANLIĞA YENİDEN HALİL ERENSU GETİRİLDİ

4 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Kimya Mühendisleri Odası (KMO) 36. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda Halil Erensu yeniden başkan seçildi.

Arif Alasya’nın Divan Başkanlığını, Gülsün Bektaş ve Bengü Bozkaya Schrotter’ın Divan Sekreterliğini yaptığı KMO Genel Kurulu 5 Mart 2022 Cumartesi günü KTMMOB binasında yapıldı. Genel Kurul’da Oda Başkanlığına yeniden Halil Erensu seçildi.

Gülsün Bektaş, Bengü Bozkaya Schrotter, Derviş Somuncuoğlu ve Memduh Erişmen de Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildiler. Yedek Yönetim Kurulu üyesi Sema Tekin; Denetleme Kurulu üyeleri ise Doğan Kerimel ve Cevdet Şenvar’den oluşturuldu.

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, yaşanan pandemi sürecinde tüm dünyadaki insanların ne kadar aciz olduğunu bir kez daha deneyimlediğini söyleyerek, “pandemi paranın da ne kadar değersiz olduğunu bize gösterdi” dedi. Tunç Adanır, “ülkemizde ve dünyada evlere kapandığımız pandemi döneminde devletlerin ve hükümetlerin sağlık konusunda yetersizliğine, bir solunum cihazını bile bulup getirmede nasıl sıkıntılar yaşandığına tanık olduk” dedi. Adanır, KTMMOB’nin o süreçte Odalar ve üyelerin de katkıları ile birlikte ülkemize hiç olmayacak ve bulunması çok zor dönemde solunum cihazı alıp devlete bağışladığını hatırlattı. KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır konuşmasının devamında, “Birlik çatısı altında birbirimize kenetlenen, güçlenen meslek örgütleri olarak bağlılığımızı daha iyi seviyelere götürmenin gerekliliğini bir kez daha anlamış olduk” dedi. Yeni dönemde göreve gelecek KMO Yönetiminin de bu yönde çalışmalarının devam etmesinin çok faydalı olacağını belirten Tunç Adanır, “tek ses olabildiğimiz zaman sıkıntılarımızı ortadan kaldırırız” şeklinde konuştu. Tunç Adanır, ne kadar güçlü olursak ileride yaşanacak zorlukları o kadar kolay aşacaklarını dile getirdi.

KTMMOB Yönetim Kurulu’nun Danışman Üyesi Seran Aysal da konuşmasında, “geride bıraktığımız dönem çok ciddi sıkıntıları yaşadığımız bir dönemdi” dedi. Bu noktada devleti yönetenlerin Kıbrıs Türk toplumunu, Kıbrıslı Türklerin varlığını, kurumlarını, her noktada yok sayarcasına girişimler yaptığını anlatan Seran Aysal, “Bu tavır bizi kendi vatanımızda ötekileştirdi ve uzaklaştırdı. Özellikle mimarlık ve mühendislik mesleki disiplinlerinde de ciddi sıkıntılara yol açtılar” dedi. Bu tavra karşı KTMMOB’nin iyi bir mücadele örneği gösterdiğini vurgulayan Aysal, “Gereken her noktada sözümüzü söyledik, hukuki mücadeleyi vermekten de kaçmadık” dedi. Seran Aysal konuşmasının devamında, bu mücadeleyi yapabilmenin yolunun, KTMMOB çatısı altındaki odaların, oda başkan ve yönetimlerinin, üyelerin sahip çıkması ile başarıldığını dile getirdi. “Bunu kendi içimizde başarmamızdan dolayı emin adımlarla mücadelede yürüyebildik” diyen Seran Aysal, KMO’nun da bu bağlamda verdiği destekle daha güçlü adım atabildiklerini kaydetti. Seran Aysal, “bu mücadelenin en önemli organlarından biri olan KTMMOB ve odalarının güçlü olması bu mücadeleyi vermede en önemli unsurudur” dedi.

KMO Başkanı Halil Erensu da konuşmasında, COVID19 sürecinde Oda olarak başta maske ve dezenfektan konusunda merkezi idarede birçok konuda yardımcı olduklarını, yakın geçmişte de kozmetiklerde halk sağlığını koruyucu düzenlemelerin yapılmasında görev aldıklarını belirtti. Son dönemde ülkemiz gündemini işgal eden Teknecik Elektrik Santralindeki yakıt sorunu konusunda da çok sayıda girişimlerde bulunduklarını, KIBTEK Yönetimi ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın yanlış politika ve yaklaşımları sonucunda doğalgaz yatırımının askıda beklediğini, mevcut fuel-oil kullanımının çevredeki insan ve canlılar ile KIBTEK çalışanlarının sağlığını olumsuz etkilemekle beraber altından kalkılamaz maliyet yarattığını ifade etti. Halil Erensu konuşmasının devamında, “Üretim sektörünün önemli paydaşlarından Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile yapılan protokolle işbirliği güçlendirilmiştir. Önümüzdeki yıllar ülkemizde ve dünyada çok sayıda soruna gebedir. Gerek sanayide enerji ve çevre etkilerine göre kimyasal kullanımındaki sürekli dönüşüm hayat standardımızı ve maliyetleri etkileyecektir. Bugünden buna hazırlanmalı ve stratejik olan planlamalar yapılmalıdır. Örneğin fotovoltaik paneller ve onlara bağlı kimyasal depolama sistemlerinde ömür sonunda ne olacağını bugünden yönetemezsek ülkemiz ileride batarya ve panel çöplüğüne dönüşme riski altındadır. Ülkemiz imalat alanında çok sayıda yatırımın yapılmakta olduğunu görmekten de mutluluk duyuyoruz. Diğer yandan günlük hayatımızda kullandığımız çok sayıda ürünün ömürleri sonunda ne olacağını bugünden planlamazsak ileride bu ürünlerin tasnif ve nihai değerlendirme / dönüşüm / depolamalarının hatta içlerindeki kimyasalların mevcut yapı ve saflıklarının detaylı biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir.  Kimyasalların kayıt ve takibi için çok sayıda mevzuat uygulama iken ne yazık ki bu konuda ülkemizde kimyasallar yasası bile meclisten geçirilememiştir. Bu konu basit bir kayıt altına almak konusu değildir. Burada kimyasalların yönetimi ve insan / çevre etkilerinin yönetimi de gündemde olmalıdır.  Bu ve daha çok sayıda konunun çözümünde taraf olarak, KTMMOB Kimya Mühendisleri Odası mesleğimizin bu topraklarda itibarını korumak için meslektaşlarımızın da destekleri ile çalışmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

KMO Genel Kurulu dilek ve temenniler bölümü ile sona erdi.

Related posts
Odalar

Pazar Yerlerinde Gıda Güvenliği İhlalleri Dikkat Çekiyor

2 Mins read
Yapılan gözlemler ve tarafımıza iletilen şikayetler sonucunda, birçok pazar yerlerinde ciddi gıda güvenliği ihlallerine rastlandığı gözlemlenmektedir. Pazar yerleri, halkın taze ve uygun…
Odalar

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!

4 Mins read
Gıda zehirlenmesi, her an hepimizin karşı karşıya kalabileceği bir durumdur. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla sağlığa zarar verebilme potansiyeli olan mikroorganizmalar daha da…
Odalar

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SIRASINDA GIDA GÜVENLİĞİ ENDİŞELERİ

4 Mins read
Sıkça elektrik kesintisi yaşadığımız şu günlerde,  buzdolabındaki ve dondurucudaki  yiyeceklerin akıbetinin ne olacağı akla gelen ilk sorulardan bir tanesidir. Bu bağlamda  gıda…