OdalarUncategorized @tr

KTMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI’NDA YENİ BAŞKAN FERDİYE SAV SEÇİLDİ

2 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Peyzaj Mimarları Odası’nın (PMO) yeni Başkanı Ferdiye Sav oldu.

KTMMOB PMO’nun 5. Dönem Olağan Genel Kurulu, 12 Mart 2022 Cumartesi günü KTMMOB binasından gerçekleşti. Divan Başkanlığını Buket Asilsoy, Divan Sekreterliğini Simge Bozkırlı ve Aslı Özgürün’ün yaptığı Genel Kurulda Oda Başkanlığına Ferdiye Sav seçildi.

PMO Yönetim Kurulu üyeliklerine Gülizar Eroğlu, Huriye Geceyatmaz, Laden Güvensoy ve Dilara Dindar seçildi. Yedek Yönetim Kurulu üyeleri, Defne Feridun, Yağmur Aydındağ ve Emine Özçınar Karınca’dan, Denetleme Kurulu üyeleri de Buket Asilsoy ve Simge Bozkırlı’dan oluştu.

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır PMO Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “peyzajı tamamlanmamış bir yapı veya yapı grubu her zaman eksik kalır” diyerek, “binayı gösteren peyzajdır” cümlesini her zaman vurguladıkları anlattı. Peyzaj Mimarlığı için “bir kemerin kilit taşı” benzetmesini yapan Tunç Adanır, odanın üye sayısının artmasını beklediklerini kaydetti. Tunç Adanır, bu konuda üniversiteler ile görüşerek, yeni fakültelerde peyzajla ilgili eğitimin artırılması ve gençlerin bu sektöre katılımını sağlamanın hedefleri arasında olduğunu vurguladı.

KTMMOB Yönetim Kurulu’nun Danışman Üyesi Seran Aysal da konuşmasında, Peyzaj Mimarları Odası’nın özellikle KTMMOB Yönetim Kurulu toplantılarında sözünü bilimden taraf, toplumdan taraf söyleyerek, memleket meselelerinde her zaman birliğin ilerici duruşuna katkı koyduğunu ifade etti. “KTMMOB’nin güçlü bir Peyzaj Mimarları Odası’na ihtiyacı var” diyen Seran Aysal, yeni dönemde oluşacak Oda Yönetiminin bu hassasiyetler ile çizgiyi daha da ileriye taşıyacağına inandığını belirtti. Seran Aysal üyenin, odasına, oda yönetimine, oda yönetimi ile başkanına dair sahiplenme ve bu sahiplenmenin KTMMOB bünyesinde de devam etmesiyle bir çok konuda hedefe ulaşmakta yararlı olacağını vurguladı.

PMO Başkanı Ferdiye Sav konuşmasında, bir yapıda mimarinin, iç ve dış görünüş olarak bir bütünsellik içerdiğini ifade ederek, bu bağlamda Peyzaj Mimarlığının büyük önem arz ettiğini vurguladı. 1990 tarihinden itibaren mesleğin içinde olan biri olarak sorunları iyi bildiğini anlatan Ferdiye Sav, yeni dönemde hem odaya ve hem de mesleğe daha faydalı olabileceğini düşünerek oda yönetimine talip olduğunu söyledi. Sav, mesleğin ve toplumun ilerlemesini, bakış açısının değişmesi yönünde kullanmak adına birliğin de desteği ile başarılı olacaklarına inandığını vurguladı.

PMO 4. Dönem Başkanı Nevter Zafer Cömert konuşmasında, “mesleğimizi ve odamızı hem ülke hem de uluslararası temaslar ile tanıtmak için çalışmalar yaptık” dedi. Bu çalışmalar ile kamu bilinci oluşturmayı başardıklarını anlatan Nevter Zafer Cömert, Peyzaj Mimarlığının aslında kamu yarına işler yürüttüğünü kaydederek, “Kamusal alanda bize de görevler düşmektedir” dedi. Cömert, biri pandemi süreci ile geçen 2 dönem görevde olduklarını ifade ederek, buna rağmen başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Nevter Zafer Cömert, aynı başarının 5. Dönemde de yaşanacağına inandığını dile getirdi.

Related posts
Odalar

Pazar Yerlerinde Gıda Güvenliği İhlalleri Dikkat Çekiyor

2 Mins read
Yapılan gözlemler ve tarafımıza iletilen şikayetler sonucunda, birçok pazar yerlerinde ciddi gıda güvenliği ihlallerine rastlandığı gözlemlenmektedir. Pazar yerleri, halkın taze ve uygun…
Odalar

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!

4 Mins read
Gıda zehirlenmesi, her an hepimizin karşı karşıya kalabileceği bir durumdur. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla sağlığa zarar verebilme potansiyeli olan mikroorganizmalar daha da…
Odalar

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SIRASINDA GIDA GÜVENLİĞİ ENDİŞELERİ

4 Mins read
Sıkça elektrik kesintisi yaşadığımız şu günlerde,  buzdolabındaki ve dondurucudaki  yiyeceklerin akıbetinin ne olacağı akla gelen ilk sorulardan bir tanesidir. Bu bağlamda  gıda…