OdalarUncategorized @tr

KTMMOB BMO GENEL KURULU YAPILDI, YENİ BAŞKAN TOGAN ÇAKMAK OLDU

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın (BMO) yeni Başkanı Togan Çakmak oldu. KTMMOB BMO’nun 22. Dönem Olağan Genel Kurulu, 5 Mart 2022 Cumartesi günü KTMMOB binasından gerçekleşti. Divan Başkanlığını Evren Çavdır, Divan Sekreterlikleri görevlerini de Fatma Özbingül ve Umur Yılmaz’ın yaptığı Genel Kurulda Oda Başkanlığına Togan Çakmak getirildi.

Yönetim Kurulu’na da Esat Gürhan, Fatma Özbingül, Medine Albayrak ve Erkan Emirzade seçildi. Yedek üyeler Çağın Sözgen ve Nimet Altınay; Denetleme Kurulu üyeleri ise Hatice Özsaltık ve Umur Yılmaz’dan oluşturuldu.

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır BMO Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin bireysellik yerine birlikteliğin gücünü ortaya çıkardığını anlattı. Bu bağlamda Meslek Odalarının önemine vurgu yapan Tunç Adanır, “Bizler birbirimize ne kadar bağlı olursak, odamıza ne kadar bağlı olursak, birlik çatısı altında odalar ne kadar birbirine bağlı olursa bireyden topluluğa ve topluluktan da topluma etkin ses getirmede daha başarılı olabiliriz” dedi. Üyelerden gelen güçlü destekle her türlü mücadelenin yapılabileceğini vurgulayan Adanır, “bu destekle mesleğimizi ve onurumuzu koruyarak daha ileriye taşıyabiliriz” şeklinde konuştu. Elektrik tarifelerine yapılan zammı da değerlendiren KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, bu zammın en büyük sebebinin ülkedeki plansızlık ve politikasızlık olduğunu belirtti. Adanır, geçmiş dönemlerde KTMMOB çatısı altında odaların da katkıları ile birlikte enerji ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli planların oluşması çalışmaları yaptık. KTMMOB bu günlerin geleceğini gören bir sivil toplum örgütüdür” dedi.

KTMMOB Yönetim Kurulu’nun Danışman Üyesi Seran Aysal da konuşmasında, “zorlu bir dönemi geride bıraktık. Bu zorlu süreçte Kıbrıs Türk Toplumunun kendi ülkesindeki varlığının hiçleştirilmeye çalışıldığı, kurumları ile yok sayıldığı bir dönemi yaşadık. Yeni siyasi gelişmelere bakıldığında ileride de aynı sorunlarla karşı karşıya kalacağımız görülüyor.” dedi. Seran Aysal, “Bunlarla ilgili KTMMOB geri adım atmaksızın elinden gelen mücadeleyi sonuna kadar her türlü platformda yaptı. Gereken noktalarda da hukuk mücadelesine gitti” şeklinde konuştu. Seran Aysal, bu zorlu süreci götürebilmenin ana unsurunun KTMMOB odalarının güçlü olmasından geçtiğini belirtti. Aysal, “Üyelerimiz odalarına ne kadar sahip çıkarsa, oda yöneticilerimiz oda başkanı ile ne kadar koordine halinde giderse, oda başkanları da KTMMOB Başkanlığı ile ne kadar birlikte hareket ederse, o kadar güçlü sesimiz çıkar. Buna bağlı olarak da hedefe ulaşma şansını elde ederiz” şeklinde konuştu.

BMO Başkanı Togan Çakmak da yaptığı konuşmada, yeni dönemde, KTMMOB olarak Kıbrıs Türk mühendisine, mimarına, mesleğimize sahip çıkmak, toplumu ve halkımız ile birlikte doğru olan yolda yürüyebilmek için bilinçlendirmekten kaçmayacaklarını bildirdi. Odamız birliğimiz çatısı altında her türlü yanlışın karşısında birlik olacağımızı ve diğer sivil toplum örgütleri ve Kurum kuruluş ile doğru olanı yapma ve bilgilendirme konusunda her türlü yönlendirme ve proaktif yaklaşımında olacaklarını bildirdi. Teknolojik dönüşüm içerisinde olan dünya konjonktürün gerisinde kalmayarak E-devlet projesinin takipçisi olacağımızı ve adamızın Teknolojik yatırımlar konusunda dünyanın neresinde olduğumuzun tespitleri ile gerekli konuların takipçisi olarak ilgili aksiyon planlarını hayata geçireceklerini bildirdi.  

BMO 21. Dönem Başkanı Hatice Özsaltık da konuşmasında, “geçen dönemde KTMMOB, Kıbrıs Türk Mühendisine, Mimarına, mesleğimize sahip çıkmak ve haklarımızı savunmak için siyasi yanlışların karşısında durmuş ve doğruları kamuoyu ile paylaşarak yasal zeminde de haklarımızı savundu” dedi. Hatice Özsaltık, BMO’nun bu süreçte KTMMOB Yönetimi ile çalışmalar yaptığını ve özellikle de yasalarımızın şart koştuğu gereksinimleri hiçe sayan projeleri empoze edilmesini önlemeye yönelik çalışmalara da destek belirttiğini vurguladı.  “Amacımız odamızı ülkenin bilişim sektöründe lider sivil toplum örgütü yapmaktır” diyen Hatice Özsaltık, “Bu konuda yapılması gereken aksiyon planı hazırdır. Bir sonraki BMO Yönetim Kurulu da bu çalışmalara devam edecek” şeklinde konuştu.

BMO Genel Kurulu, dilek ve temenniler bölümü ile sona erdi.

Related posts
Odalar

Güngör’de ne oldu?

3 Mins read
KKTC Maliye Bakanlığı, Para Kambiyo İnkişaf Dairesi, KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi İşine Ait çıkılacak ihale ile ilgili teknik ve idari…
Odalar

YILBAŞI SOFRAMIZI TEHLİKELERDEN KORUYALIM

3 Mins read
Yılbaşının yaklaşmasının verdiği heyecanla düzenlenen kalabalık yemeklerde veya dışarıda yenen yemeklerde hazırlıklar saatler öncesinden yapılması gıda zehirlenmesi riskini artırmaktadır. Dikkat edeceğiniz bazı…
HaberlerUncategorized @tr

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

1 Mins read