Haberler

KTMMOB “DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ” DÜZENLEDİ

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde Birlik konferans salonunda 22 Mart 2024 Cuma günü “Dünya Su Günü Paneli” düzenledi.

Moderatörlüğünü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam’ın yaptığı iki oturum şeklinde gerçekleştirilen panelde alanında uzman kişiler tarafından yedi sunum gerçekleştirildi. Panelin açılışında sırasıyla KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Ayşen Albayrak birer konuşma yaptılar.

ADANIR: “BUGÜN YAPILAN UYARILARIN ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GERÇEKLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜP, FARKINDALIK YARATMAMIZ GEREKİR”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır konuşmasında, Dünya Su Günü Birleşmiş Milletler tarafından suyun yaşamın içerisindeki önemine dikkati çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ilan edildiğini anımsattı. 2024 yılı için Dünya Su Günü temasının “Barış için sudan faydalanmak” olarak kurgulandığını belirten Tunç Adanır, dünyada insan nüfusu sayısının gün be gün arttığına vurgu yaparak, bu artışla birlikte esas doğal kaynağımız olan suyun kullanımının da çok önemli noktalara geldiğini kaydetti. Su ile ilgili yakın geçmişte bize yapılan uyarıların bugün gerçekleştiğini ifade eden KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, “bugün yapılan uyarıların da önümüzdeki süreçte gerçekleşeceğini düşünüp, farkındalık yaratmamız gerekir” dedi. Tunç Adanır, “düzenlediğimiz panelde konusunda değerli ve uzman kişiler yaptıkları çalışmaları paylaşacaklar, onlara önceden teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

ÇEKİ: “SU KONUSUNDA BİLİMSEL DAYANAĞA GÖRE ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ”

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki de konuşmasında, ülkemizde su konusunda özellikle yerel yönetimlerin kayıp-kaçak oranının fazla olduğunu belirtti. Tarkan Çeki, bu konuda yerel devlet işbirliği çerçevesinde bazı köylerin pilot bölge seçilerek alt yapılarını ivedi bir şekilde çağa uygun olarak düzenleme uygulaması yaptıklarını kaydetti. “Su kaynaklarımızı bilinç bir şekilde kullanıp gelecek nesillere daha iyi bir ülke boynumuzun borcudur” diyen Çeki, “Suyun bir devlet politikası olması gerekir. Kendimizi bu yönde geliştirmeliyiz, bunu yaparken de bilimsel dayanağa göre çözümler üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

ALBAYRAK: “SU KONUSUNDA YEREL KAYNAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Ayşen Albayrak da konuşmasında, dünyada iki milyardan fazla insanın coğrafyası dışından gelen suya muhtaç yaşadığını söyledi. “Suyun evrensel ve küresel olması bu noktada oldukça önemlidir” diyen Ayşen Albayrak, Ülkemize Türkiye’den su gelmesi sonrası artık yerel su kaynaklarımıza ihtiyacımız yoktur gibi bir algının oluştuğunu anlatarak, “Türkiye’den gelen suda yaşanan arıza sonrası bir müddet susuz kalınca yerel kaynaklarımızın önemini yine hatırladık” dedi. Albayrak, “Devlet olarak, vatandaş olarak suyu bilinçli kullanmamız adına katkı sağlamamız, yerel kaynaklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” şekline konuştu.

 

YEDİ SUNUMUN YAPILDIĞI PANEL İKİ OTURUM ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Moderatörlüğünü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam’ın yaptığı iki oturum şeklinde gerçekleştirilen panelde sırasıyla, “Kıbrıs’ta Su Kaynakları ve Alternatifler” konusunda Çevre Mühendisleri Odası’ndan Bengü Rızza, “KKTC’de Tarımsal Amaçlı Kullanılan Suyun Yeniden Denetim ve Yönetimi” konusunda Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Arkın Engüney, “2024 Geçitköy Taşkınının Analizi” konusunda İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ, “Dünden Bugüne Dünyada ve Kıbrıs’ta Su Sorunu” konusunda Yerbilim Mühendisleri Odası’ndan Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, “Doğa, Peyzaj ve Su” konusunda Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Dr. Gülizar Eroğlu, “Kıbrıs’taki Sularda Pestisit Kirliliği” konusunda Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Beste Oymen ve “Alternatif Su Kaynakları: Güneş Enerjisi ile Su Arıtımı” konusunda Yerbilim Mühendisleri Odası’ndan Doç. Dr. Şifa Doğan sunum gerçekleştirdiler.

 

Related posts
Haberler

KTMMOB GENEL BAŞKANI OY BİRLİĞİ İLE SERAN AYSAL SEÇİLDİ

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde (KTMMOB) Seran Aysal Genel Başkanlık görevini bir önceki Genel Başkan Tunç Adanır’dan devraldı. KTMMOB 56….
Haberler

TEKNİK GÖZLEM E-BÜLTENİN YENİ SAYISI ÇIKTI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından e-bülten şeklinde hazırlanan Teknik Gözlem’in yeni sayısı 55.11 çıktı.  Söz konusu sayıda, KTMMOB’den…
Haberler

ŞAMPİYON MELEKLER ANIT YARIŞMASI’NA KATILAN TÜM PROJELER LEFKOŞA AKM’DE SERGİLENİYOR

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Gazimağusa Belediyesi ve Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği işbirliğinde düzenlenen “Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Melekler…