OdalarUncategorized @tr

ŞEHİR PLANCILARI ODASI: “HALEN YÜRÜRLÜKTE OLMAYAN MEHMETÇİK İMAR PLANI”

2 Mins read

Şehir Plancıları Odası Başkanı Gizem Caner, Mehmetçik İmar Planı’nın Aralık ayından beridir tüm süreçlerini tamamlayıp yürürlüğe girmesinin beklendiğini hatırlatarak, “Planın bekletilmesi her geçen gün bölgeye, turizme, tarıma geri dönülmez zararlar vermektedir. Bu bağlamda, biran önce Planın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini yinelemek isteriz” ifadelerini kullandı.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Gizem Caner’in konuyla ilgili yazılı açıklaması aşağıdaki gibidir;

HALEN YÜRÜRLÜKTE OLMAYAN MEHMETÇİK İMAR PLANI

Şehir Plancıları Odası olarak Aralık ayından beridir tüm süreçlerini tamamlayıp yürürlüğe girmesinin beklendiği Mehmetçik İmar Planı’yla ilgili siz değerli halkımızı bilgilendirmeye ve daha yaşanabilir yerleşimlere kavuşmanız için çaba harcamaya devam ediyoruz. En son Şubat ayında gündeme gelen Mehmetçik İmar Planı’nın sürecinde bir hata yapılmak üzereyken odamızın ve birliğimizin çabaları sonucunda hatadan dönülmüş ve plan olması gerektiği gibi ilgili Bakan tarafından imzalanarak yürürlüğe girmek üzere resmi gazeteye gönderildi bilgisini almış ve bu sevinci sizlerle paylaşmıştık. Ne var ki araya hükümet kurma çalışmaları, kabine oluşumu, değişimi gibi süreçler girmiş ve plan bir türlü resmi gazetede yayınlanmamıştır. Geldiğimiz noktada artık planın yayınlanmasına engel kalmadığını düşünürken, şimdi de Belediyeler sayısı ve yasasının değiştirilmesi gündeme gelmiş ve Planın bu yüzden yayınlatılmadığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Mehmetçik İmar Planı, KKTC’nin turizm alanında göz bebeği Bafra’dan, hemen yanı başında Çayırova ve Pamuklu köylerinden, üzüm bağlarının bulunduğu ülkemizin en değerli üretim olanakları bulunan Mehmetçik ve Balalan’dan ve yıllardır Karpaz emirnamesi kapsamında bulunan Kumyalı’dan oluşmaktadır. Bu kadar değerli bir bölgemizin altyapısıyla, sosyal donatılarıyla, korunan çevresiyle ekonomisinin geliştirilmesini sağlayacak, 2018’den bu yana birçok paydaşla çalışılarak çok büyük emek harcanarak hazırlanmış bu Planın Mehmetçik Belediyesinin sınırları değişecek diye rafta bekletilmesi bölgeyi her geçen gün zarara uğratmaktadır.

Bilginize getirmek istediğimiz önemli husus: ne yasa gereği ne de mesleki açıdan bir imar planı tek bir Belediye sınırları içinde yapılmak zorunda olmadığı (örneğin Mağusa İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planının 3 belediye sınırlarından oluşması) gibi bir Belediye’ye bağlı bulunan tüm yerleşimleri de kapsamak zorunda değildir. Bu nedenle Belediye sınırlarının değişmesi bugüne kadar yapılmış hiçbir İmar Planı’nı etkilemeyecektir. Planın bekletilmesi her geçen gün bölgeye, turizme, tarıma geri dönülmez zararlar vermektedir. Bu bağlamda, biran önce Planın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini yinelemek isteriz.

Gizem Caner

Şehir Plancıları Odası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Related posts
Odalar

Güngör’de ne oldu?

3 Mins read
KKTC Maliye Bakanlığı, Para Kambiyo İnkişaf Dairesi, KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi İşine Ait çıkılacak ihale ile ilgili teknik ve idari…
Odalar

YILBAŞI SOFRAMIZI TEHLİKELERDEN KORUYALIM

3 Mins read
Yılbaşının yaklaşmasının verdiği heyecanla düzenlenen kalabalık yemeklerde veya dışarıda yenen yemeklerde hazırlıklar saatler öncesinden yapılması gıda zehirlenmesi riskini artırmaktadır. Dikkat edeceğiniz bazı…
HaberlerUncategorized @tr

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

1 Mins read