OdalarUncategorized @tr

KTMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI’NIN YENİ BAŞKANI GİZEM CANER OLDU

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası’nın (ŞPO) yeni Başkanı Gizem Caner oldu.

KTMMOB ŞPO’nun 41. Dönem Olağan Genel Kurulu, 19 Mart 2022 Cumartesi günü KTMMOB binasında gerçekleştirildi. Genel Kurulda Divan Başkanlığını Ertan Öztek, Divan Sekreterlikleri görevlerini de Hıfsiye Öztoprak Aremek ve Harun Orcan yaptı.

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda Oda Başkanlığına Gizem Caner getirildi. ŞPO Yönetim Kurulu üyeliklerine de Can Kara, Feriha Binici, Ayça Soygür ve Harun Orcan seçildi. Yedek Yönetim Kurulu üyeleri ise, Nurhan Hızal ve Layık Topcan’dan oluşturuldu. Denetleme Kurulu üyeliklerine de Ali Kanlı ve Ertan Öztek getirildi.

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır Genel Kurulda yaptığı konuşmada, özellikle geçen iki dönemde ŞPO’nun birliğin en çok ses getiren ve en etkili odalarından biri olduğunu belirtti. “Gösterilen bu mücadele konusunda geçmiş ŞPO Başkanı ve Yönetimine çok teşekkür ederim” diyen Tunç Adanır, odanın bu duruşuna birlik olarak her zaman destek olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini dile getirdi. Devlet Daireleri ve yetkili bakanlıkların İmar Planları konusunda aldığı gayrı yasal kararlara odanın hukuki süreçler başlattığını anlatan Tunç Adanır, birlik olarak bu süreçlerde de oda yönetiminin her zaman yanında olduklarını ifade etti. Bu yasal engellemeleri yaparken üyelerin büyük bir kısmının da aktif olarak diğer İmar Planlarında çalıştığını belirten Tunç Adanır, hem mesleki prensipler hem de etik çerçevede bu çalışmaları bir noktaya getirdikten sonra gerek belediye başkanı gerekse de siyasilerin veya diğer finansal örgütlerin devreye girmesinin karşısında ŞPO’nun sergilediği duruş ve mesleki direncin saygıya değer olduğunu vurguladı.

KTMMOB Yönetim Kurulu’nun Danışman Üyesi Seran Aysal’ın Genel Kurula gönderdiği mesaj da Divan tarafından okundu. Seran Aysal mesajında, “KTMMOB Genel Başkanlığım süresince her zaman dayanışma içinde olduğum başta Oda Başkanı Merter Refikoğlu ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımı gerek oda da ve mesleki çalışmalarda gösterdikleri performanslarını gerekse KTMMOB çatısında kamu ve toplum yararına çalışmalardaki kararlılıklarını, emeklerini ve mücadelelerini selamlıyor ve teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar ve verilen mücadeleler hepimizin bilgisinde olduğundan tekrar etmek istemem” dedi. “Her boyutu ile zor bir dönemi geride bırakıyoruz” diyen Aysal, “İçinden geçmekte olduğumuz salgın döneminin zorluklarını geride bıraksak bile önümüzdeki dönem ülkenin içinde düşürüldüğü ve her geçen gün artmakta olan yönetsel zafiyetler, bağımlılık, iradeye yapılan açık müdahaleler ve davetler daha zorlu günlerin bizleri beklediğinin habercisidir. Önümüzdeki süreçte hem odalarımızın hem de birliğimizin mücadeleyi ve dayanışmayı yükseltme sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluk da başta Olağan Genel Kurulda seçilecek Oda Başkan ve yönetim kurulu üyelerinindir. Onlara bu zorlu süreçte başarılar dilerim” ifadelerini kullandı. “Unutulmamalıdır ki hem toplumun hem de Birliğimizin etkin ve kararlı bir ŞPO’na ihtiyacı vardır” diyen Seran Aysal, ŞPO olağan genel kurulunun hedefine ulaşmasını ve başarılı geçmesini temenni ettiğini ifade ederek, “saygı ve selamlarımı iletirim” dedi.

ŞPO Başkanı Gizem Caner de açıklamasında, geçmiş oda yönetiminin, şehircilik mesleğinin ana hedefi olan kamu yararını savunarak çok etkili ve mücadeleci bir süreç geçirdiğini vurguladı. Gizem Caner, “Yeni dönemde de toplumsal faydayı esas alan, bilimden ve hukuktan taraf bir anlayışla hareket edeceğiz. Mesleğimizin daha iyi tanınması, kamusal bilincin artırılması ve daha iyi şehirlerde yaşayabilmek için uğraş vermeye devam edeceğiz” dedi.

ŞPO 40. Dönem Başkanı Merter Refikoğlu da konuşmasında, 40. Yönetim Kurulu olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini anlatarak, “bazı siyasilerin bilgisizlikleri ve planlamaya karşı oldukları tavırdan dolayı önümüzdeki sürecin daha da zorlu olacağını düşünüyorum” dedi. Merter Refikoğlu, görevde oldukları süreçte Birlik Yönetimine, Oda Yönetimine ve Birlik çalışanlarına sağladığı katkıdan ve destekten dolayı teşekkürü bir borç bildiğini kaydetti. Dünyada yaşanan pandemi ve sonrasında ortaya çıkan savaş ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Merter Refikoğlu, bu gelişmelerin olumsuz etkilerini fazlasıyla hissettiklerini ifade etti. Bunun yanında ülke olarak da çok sayıda sorunla karşı karşıya olduklarını belirten Merter Refikoğlu, bir ülkenin ülke olabilmesi için her alanda planlamaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Refikoğlu, “eğitim sistemi yerlerde, sağlık sistemi çöktü, tarımsal planlama hakeza. Ülkesel planlamada da halimiz çok kötü durumda. O bakımdan biz Şehir Plancıları, ŞPO ve KTMMOB’ye çok büyük görevler düşmektedir. Biz görevde olduğumuz dönemde elimizden geldiğince bu anlamda mücadele etmeye çalıştık. Sonraki dönemde de odamız birlik ile işbirliği içerisinde bu mücadeleyi daha da ileriye götürmek zorundayız” dedi.

Related posts
Odalar

Güngör’de ne oldu?

3 Mins read
KKTC Maliye Bakanlığı, Para Kambiyo İnkişaf Dairesi, KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi İşine Ait çıkılacak ihale ile ilgili teknik ve idari…
Odalar

YILBAŞI SOFRAMIZI TEHLİKELERDEN KORUYALIM

3 Mins read
Yılbaşının yaklaşmasının verdiği heyecanla düzenlenen kalabalık yemeklerde veya dışarıda yenen yemeklerde hazırlıklar saatler öncesinden yapılması gıda zehirlenmesi riskini artırmaktadır. Dikkat edeceğiniz bazı…
HaberlerUncategorized @tr

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

1 Mins read