Haberler

KTMMOB HEYETİ SEÇİM ZİYARETİ YAPAN CTP HEYETİNİ KABUL ETTİ

4 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) heyeti, seçim ziyaretleri yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) heyetini Birlik binasında kabul etti. Görüşmeye KTMMOB’den Genel Başkan Tunç Adanır, Genel Sekreter Nazife Yılmaz, Genel Sayman Mert Girgen, Yönetim Kurulu Faal Üyesi Hasan Hacışevki, Oda Başkanları ve temsilcileri katılırken, CTP’den de Genel Başkan Tufan Erhürman, CTP’nin LTB Başkan Adayı Sıla Usar İncirli, bazı CTP’li Milletvekilleri ile LTB Meclis Üyesi adayları katılım gösterdi.

ADANIR: “ÖNEMLİ OLAN LEFKOŞA’YA DAHA FAYDALI OLMAK VE DAHA İYİ GÜNLERE TAŞIMAK”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır kabulde yaptığı konuşmasına, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Önemli olanın Lefkoşa’ya daha faydalı olmak ve daha iyi günlere taşımak olduğunu söyleyen Tunç Adanır, tüm adaylara başarılar dileyerek, özellikle birlik üyesi adayların sorumluluklarının iki kat daha fazla sorumluluk düştüğünü belirtti. “Lefkoşa’yı sevmek ve gönül vermek her şeyden çok önemlidir” diyen Adanır, “Bu şehri bu inançla, bu umutla geliştirmek ve ileri günlere götürmek hepimizin hedefi olması en büyük dileğimizdir. Bu konuda bizim üyelerimize bir nebze daha fazla sorumluluk düştüğünü düşünüyorum. Mesleki birikim ve deneyimlerinden dolayı belediyecilik konusunda özellikle bireylerin kendi birikimleri ile hizmet etmelerinin ön plana çıktığı bir kurumdur. Sadece teknik insanlar değil her türlü meslek grubundan olan insanların bireysel olarak yetişmiş olduğu eğitimleri ve uzmanlık alanlarını burada en iyi şekilde uygulaması gerekmektedir. Sizlerden en büyük beklentimiz de adil, herkesi kucaklayan ve her zaman şehirle birlikte olup bunu hissederek hizmet etmenizdir. Bunu gerçekleştirdiğiniz zaman tüm hedeflerinizin kısa sürede gerçekleşeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

SILA USAR İNCİRLİ: “KTMMOB ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK CAMİALARDAN”

CTP’nin LTB Başkan adayı Sıla Usar İncirli de konuşmasında, KTMMOB’nin ülkedeki en büyük camialardan olduğuna dikkati çekerek, şehirleri mimar ve mühendislerin inşa ettiğine vurgu yapıp, “Bu açıdan varlığınız, şehirler için çok önemlidir” dedi. Kararları verirken meslek örgütlerinin ve akademinin birbirine bağlı olması gerektiğine dikkati çeken Usar İncirli, yönetimin hiçbir konuda tek başına karar vermemesi gerektiğini belirtti. Şu anda Lefkoşa’nın alt yapı bakımından çok eksik olduğunun altını çizen Usar İncirli, ulaşılan, erişilen ve dolaşılan Lefkoşa hedefinde olduklarını vurguladı. Usar İncirli, “İnsanların rahatça yürüyebileceği, engellilerin, yaşlıların gidebileceği ne yolumuz ne kaldırımımız ne de caddemiz var. Biz tüm bunları, sizlerle birlikte inşa edeceğiz” dedi.

“BURASI LEFKOŞA’DIR, AVRUPA BAŞŞEHRİDİR! LEFKOŞALILAR BEKLENTİLERİNİ YÜKSELTMELİ”

Yıllar önce şehrin çok kötü dönem geçirdiğini, belediyenin battığını ve çalışanların ödenmediğini anımsatan Usar İncirli, “Lefkoşalılar çok büyük travma yaşadılar. Çöpleri toplanmadı, belediye çalışanları grev yaptı. O dönemde yaşanan hayal kırıklığının tesiri olduğunu görmek beni çok üzüyor. Üstümüzden atmamız lazım. Burası Lefkoşa’dır, Avrupa başşehridir. Lefkoşa başşehir olma iddiasını kaybetti” diye konuştu. Alt yapısı olmayan, ulaşımı sorunlu olan, tek yapılan şeyin personel ödenmesi ve çöplerin toplanması üzerine yürütülen bir şehirde ilerlemenin mümkün olamayacağını vurgulayan Usar İncirli, Lefkoşalıların beklentisini yükseltmesi gerektiğine dikkati çekti.

“BÖYLE GİDERSE BU ENKAZ EDEBİYATI BİTMEYECEK”

Borçların da 10 yıldır ödenemediğine vurgu yapan Usar İncirli, “Bu bütçe yönetimiyle 4 sene daha gittiği takdirde, bu enkaz edebiyatı bitmeyecek, travma atlatılamayacak” diye konuştu. Gelirlerle giderleri disipline edeceklerini ifade eden Usar İncirli, “Biz bu şehrin çok değerli olduğunu biliyoruz. Muazzam bir kültürel mirasın üstü tozla kaplıdır. Ekonomik ve sosyal açıdan güçleneceğini de biliyoruz. Nefes alan bir Lefkoşa’ya ihtiyacımız var. Lefkoşa’nın daha yeşil ve aydınlık olması gerektiğini düşünüyoruz. İmar planı konusu var. 10 yıldır gündeme gelmiyor, konuşulmuyor. Bütün bunların oturulup konuşulması ve ilerleme kaydedilmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“MESLEK ÖRGÜTLERİ VE UZMANLARLA AYNI MASADA OTURACAĞIZ”

Bu memlekette mücadele etmeden hiçbir şeyin kazanılamayacağına dikkat çeken Usar İncirli, “Biz hedeflerimizi koyduk, çalışmalarımızı yaptık. Mücadele vererek başaracağız” dedi. Ekonomik olarak da sosyal olarak da birçok proje hazırladıklarını belirten Usar İncirli, belediyeyi yönetirken hem çalışana hem de Lefkoşalıya karşı adil olacaklarının altını çizdi. Bürokrasiyi hızlandıracak şekilde yönetim anlayışı uygulayacaklarını belirten Usar İncirli, “Şehrin bugününü ve geleceğini ilgilendiren kararlar verirken tek başımıza karar vermeyeceğiz. Meslek örgütü ve uzmanlarla aynı masada oturacağız, aynı aklı oluşturacağız. Uzman görüşleri bizim için çok önemli olacak” diye ekledi.

ERHÜRMAN: CTP’Lİ BELEDİYELERİN ORTAYA KOYDUĞU VİZYON ORTADA

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da kısa yaptığı konuşmasına, KTMMOB Yönetim Kurulu’na vakit ayırıp kendilerini kabul ettikleri için teşekkür ederek başladı. Tufan Erhürman, seçmenin, belediye başkanlarının görevde olduğu toplam sürede şehri nereden nereye taşıdığı konusunda değerlendirme yapmasının faydalı olacağına vurgu yaptı. Erhürman, Başkent Lefkoşa’nın tüm Avrupa başkentlerinde olduğu gibi bir turizm başkenti olması gerekirken, hala ışıklandırmanın bile sorun olduğu bir şehir olduğunu söyledi. CTP’Lİ belediyelerin bugüne kadar ortaya koyduğu vizyonun ortada olduğunun altını çizen Erhürman, vizyonlarını Lefkoşa’ya da taşıma hedefinde olduklarını ifade etti.

Related posts
Haberler

GENEL KURUL DUYURUSU

1 Mins read
Haberler

1. EVREN ÇAVDIR SATRANÇ ANI TURNUVASI

1 Mins read
6 Şubat 2023 Depremi’nde Adıyaman’da hayatlarını kaybeden Evren Çavdır, Havva Çavdır, Elvin Çavdır ve öğrenciler, öğretmenler ile velilerden oluşan Şampiyon Meleklerimizin anısını…
Haberler

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

1 Mins read
6 Şubat 2023 deprem felaketinin üstünden tam bir yıl geçti ama bu felakette yaşananların ve kaybettiğimiz canların acısı geçmedi, geçmeyecek. İlk günden…