Haberler

KTMMOB HEYETİ, BAĞIMSIZ LTB BAŞKAN ADAYI SADIKOĞLU’NU KABUL ETTİ

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Heyeti, seçim ziyaretlerinde bulunan Bağımsız Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Okyay Sadıkoğlu’nu Birlik binasında 19 Aralık 2022 Pazartesi günü kabul etti. KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır ve Genel Sekreter Nazife Yılmaz’ın yer aldığı görüşmede, Okyay Sadıkoğlu aday olma kararı ve belediye başkanı seçilmesi durumunda hedeflediği projelerinden bahsetti.

SADIKOĞLU: “BİZİM PROJELERİMİZE GÖRE LEFKOŞA İÇİNDEN ÇIKILAMAYACAK BİR DURUMDA DEĞİLDİR”

Bağımsız LTB Başkan adayı Okyay Sadıkoğlu konuşmasında, yollardaki çukurların tamiri, kaldırımların yapılması, çöp ve aydınlatma gibi işlerin belediyenin asli görevleri olduğunu söyleyerek, “bu gibi işler için proje gerekmez, belediyecilikte bunlar zaten yapılmalı” dedi. Lefkoşa için bir fuar alanı projeleri olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, bir diğer projenin ise hayvan yemi üretim tesisini kurmak olduğunu belirtti. Okyay Sadıkoğlu evde kullanılan gıda atıklarının toplanmasını ve ayrıca plastik şişeleri de toplaması için de çalışma başlatacaklarını ifade etti. Sokak hayvanları için de önce kısırlaştırmayı, sonra çip takılması işlemini yapmayı hedeflediklerini anlatan Sadıkoğlu, üretilecek yemleri gönüllülerin katkısı ile tüm Lefkoşa’ya dağıtımını sağlayacaklarını söyledi.

Konuşmasında 2006 tarihinden beri devletin engelli istihdamı yapmadığına da dikkati çeken Bağımsız LTB Başkan adayı Okyay Sadıkoğlu, “engellilerin üzerine rahat rahat gidebileceği kaldırımları yaptıktan sonra engelli dostu otobüs durakları ve elektrikli otobüsler getirelim. İki firma ile bu konuda görüştük.” şeklinde konuştu. Belediyenin toplu ulaşım hizmetine yeniden başlaması gerektiğini söyleyen Sadıkoğlu, bu konuda üniversiteler ile de temasa geçip kurulacak sisteme onları da dahil etmeyi planladıklarını anlattı. Sadıkoğlu, otobüs kalabalığından kurtularak, şehri dolaşan bir hat oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Bunun yanında evde oturan yaşlıları şehre sokabilmeyi istediklerini ifade eden Sadıkoğlu, “yaşlı dostu bir kent yapmayı düşünüyoruz” dedi. “Aynı şekilde Lefkoşa’ya bilhassa Surlariçi’ne özel kent müzeciliği yapmak istiyoruz” diyen Sadıkoğlu, elektrik ve telefon kablolarını yer altına alınması, tabelaların bir düzene getirilmesi, binaların dış cephelerinin güzelleştirilmesi gibi projeleri yapacaklarını ifade etti. Bu konularda Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ndeki mimar ve mühendisler ile işbirliği içinde çalışacaklarını belirten Bağımsız LTB Başkan adayı Okyay Sadıkoğlu, “bizim projelerimize göre Lefkoşa içinden çıkılamayacak bir durumda değildir” dedi.

ADANIR: “MESLEK ÖRGÜTLERİ İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE OLMAK, PROJELERİN DOĞRU YAPILMASINI SAĞLAR”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır da konuşmasında, meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleri gibi kurumlar ile işbirliği halinde olmanın projelerin doğru yapılmasını sağladığını vurguladı. Adanır, “Siz ne planlıyorsanız planlayın halkın desteğini almadan hayata geçmez. Yapacağınız şeyler de zorlama olursa hem belediye veya devletin imkanlarını boşa heba etmiş olursunuz, hem de çalışmayan ve hayata geçmeyen proje haline gelir. Önemli olan yaşayan insanların desteğini almak hem işin önünü çok daha kolaylaştırır, hem de yapım sürecinde büyük destek alır. Meslek örgütleri veya sivil toplum örgütleri olsun bu gibi kurumlar ile işbirliği halinde olmak, projelerin doğru yapılmasını sağlar” dedi. Birliğin çatısı altında 15 Oda ve yaklaşık 5 bin üye olduğunu anımsatan Tunç Adanır, “ticaretin dışında meslek olarak ne yapılıyorsa her noktada Birliğimizin üyeleri vardır. Büyük projelerde veya destek alınan projelerde tüm bu üyeler geri itilir ve sanki bizde hiç kimse yokmuş gibi gelin bize bunu yapın denir. Önce kendi iç dinamiklerimizi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Related posts
Haberler

KALECİK III SÖZLEŞMESİ İLE İLGİLİ RAPOR KTMMOB’YE SUNULDU

2 Mins read
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası, toplum yararına…
Haberler

KTMMOB VE KTOEÖS OKULLARDAKİ GÜÇLENDİRME PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

1 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem başkanlığında KTMMOB’de toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, KTMMOB’den Genel…
Haberler

LAÇ BELEDİYESİ BAŞKANI ATASER, GENEL BAŞKAN AYSAL’I ZİYARET ETTİ

1 Mins read
Lapta Alsancak Çamlıbel (LAÇ) Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, KTMMOB’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Seran Aysal ile görüştü. Birlik binasında gerçekleşen görüşmeye, KTMMOB…