Haberler

KTMMOB HEYETİ, SEÇİM ZİYARETİ BAĞLAMINDA TDP HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Heyeti, seçim ziyaretleri yapan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) heyetini 15 Aralık 2022 Perşembe günü Birlik binasında kabul etti. Görüşmeye KTMMOB’den Genel Başkan Tunç Adanır, Genel Sekreter Nazife Yılmaz, Genel Sayman Mert Girgen, Yönetim Kurulu Faal Üyesi Hasan Hacışevki, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Üner Kutalmış, Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mediha Orun Sarp, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Simzer Kaya, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün katılırken, TDP’den de Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve TDP’nin LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı ve LTB Meclis Üyesi adayları yer aldı.

ADANIR: “ÖNCELİKLE BU ŞEHRİ SOKAK SOKAK GEZİP, BİLİP SEVMEK GEREKİR”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır kabulde yaptığı konuşmada, seçimin olmasının toplum için her zaman iyi bir olay olduğunu belirterek, “Hem başkan için artı bir değer olarak, görev yapmış olduğunuz sürenin sonunda tekrardan seçilmek için halkın tekrardan yaptığınız işlere güvenini ve onayını tazelemek için, hem de alternatif yeni kanların değişimlerin olabilmesi ile ilgili seçim süreci her zaman toplumun faydasına olan bir durumdur” dedi.

“Lefkoşa özeline geldiğimizde öncelikle bu şehri sokak sokak gezip, bilip sevmek gerekir” diyen Tunç Adanır, “Lefkoşa için kalbinizin daha farklı atması gerekir. O zaman hizmetin değeri ve gerçek beklentileri karşılaması çok daha üst düzeyde olur” şeklinde konuştu.

Adanır konuşmasının devamında, “Özellikle ekibinizdeki arkadaşlar da birlik camiasından üyelerimiz de aday olarak katılmışlardır. Bizim gözümüzde mesleki ve teknik uzmanlıklarından dolayı onlara iki kat daha fazla sorumluluk düşmektedir. Çünkü belediyede uygulama ve teknik uzmanlık çok daha etkindir. Direkt bire bir vatandaş ve şehir ile ilgilidir. Bu konuda her meslek grubunda olduğu gibi teknik arkadaşların da sorumluluğu bizim açımızdan iki kattır ve onlardan beklentilerimiz daha üst düzeydedir. Katılan arkadaşlara da güvenimiz sonsuzdur. Bu anlamda sizlere başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

HARMANCI: “KTMMOB VE BAĞLI ODALARI İLE İŞ BİRLİKLERİMİZ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE İLERLEYİŞ İÇİN ÖNEMLİ ÖRNEKLERİ OLUŞTURUYOR”

LTB Başkanı ve TDP’nin LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı da ziyarette yaptığı konuşmada, KTMMOB’nin toplum için aydınlık bir geleceğin inşası adına bugüne kadar ortaya koyduğu duruşun, tüm belediyeler tarafından dikkate alınması ve ortaklaşılması gerektiğini kaydederek, bu açıdan KTMMOB’ni bilimsel bir yol gösterici olarak gördüğünü vurguladı. Harmancı, birliğe bağlı odalarla birçok konuda iş birliklerine imza attıklarını ve bu ortak çalışmaların toplumun sağlam temeller üzerinde daha ileriyle nasıl taşınabileceğiyle ilgili önemli örnekler teşkil ettiğinin altını çizdi.

Harmancı, LTB Meclis Üyesi listesini kurgularken planlı ve adil kentsel gelişim konusunda bilimsel katkı koyabilecek farklı disiplinlerden uzmanları bir araya getirmeye özen gösterdiklerini ifade ederek, Belediye Meclisi’nde KTMMOB deneyimine sahip duyarlı ve saygın bireylerin bulunmasının gerek belediye gerekse birlik açısından büyük bir değer olduğunu ve bunun her iki kurum için de toplum yararına ekstra bir sorumluluk getireceğini vurguladı.

LTB ile birliğin bugüne kadar başarmış olduğu en önemli uygulamanın yapı denetimi olduğuna da işaret eden Harmancı, bu uygulamaya 2012’de başlandığını ve kendi dönemlerinde de harfiyen uygulanmaya devam ettiğini belirtti. Harmancı, bir sonraki adımın, bunun gerçek anlamda yasayla bütünleşmesi olması gerektiğinin altını çizdi ve “Ocak ayından itibaren hem KTMMOB’nin, hem bizlerin, hem de ilgili odaların bu yönde ortaklaşabileceği ve merkezi hükümetlere baskı yapabileceği alanlar mutlaka oluşturulmalıdır” dedi.

Lefkoşa İmar Planı konusunun özellikle üzerinde ağırlıkla durduğu konuşmasında Harmancı, “En son 2012 yılında güncellemesi yapılan ve katledilen bir plandan söz ediyoruz. O dönemin hem belediyesi hem de merkezi hükümet yetkililerini buna ortak olmuştur. Şimdi her şeyi sil baştan yapabilecek durumda değiliz ama bu planı yeniden şehrimizde doğru bir noktaya getirmek ve günümüz koşulları ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde birlikte çalışmak zorundayız” diye konuştu.

2018’de imar planı değişiklik önerilerini de sunduklarını anımsatan Harmancı, “gururla söylüyoruz ki bu önerilerde hiçbir kişisel veya zümresel menfaat temsil edilmiyor, aksine kamusal alanlara, öğrenci alanlarına, sosyal hayata ilişkin önemli beklentilerimiz vardır” dedi. “Özetle imar planına ilişkin halkın gelişen ihtiyaçlarına cevap verecek alanların yaratılması noktasında hep birlikte baskı unsuru olmalıyız” diyen Harmancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni bir Sanayi Bölgesi’ne de zemin oluşturabilecek şekilde bir kentsel gelişim ve dönüşüm vizyonu ortaya koymalıyız. Belki bu dört yılda olmayacak ama, önümüzdeki yıllar için göz ardı edemeyeceğimiz bir ihtiyaçtır” dedi.

Related posts
Haberler

KALECİK III SÖZLEŞMESİ İLE İLGİLİ RAPOR KTMMOB’YE SUNULDU

2 Mins read
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası, toplum yararına…
Haberler

KTMMOB VE KTOEÖS OKULLARDAKİ GÜÇLENDİRME PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

1 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem başkanlığında KTMMOB’de toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, KTMMOB’den Genel…
Haberler

LAÇ BELEDİYESİ BAŞKANI ATASER, GENEL BAŞKAN AYSAL’I ZİYARET ETTİ

1 Mins read
Lapta Alsancak Çamlıbel (LAÇ) Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, KTMMOB’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Seran Aysal ile görüştü. Birlik binasında gerçekleşen görüşmeye, KTMMOB…