Odalar

DONMUŞ BESİNLERİ TÜKETİRKEN DİKKAT

2 Mins read

Donmuş gıdaların doğru şekilde çözündürülmesi, gıda güvenliğini sağlamak ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için kritik bir adımdır. Yanlış yöntemlerle çözündürme ile fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Olması gereken şekilde çözdürme işlemi uygulanmamış gıdalar bakterilerin hızla çoğalmasına ve potansiyel sağlık risklerine yol açabilir.

Bu nedenle gerek ülkemize gelecek olan donmuş etler gerekse diğer donmuş gıdaların güvenli ve doğru şekilde çözündürülmesi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Derin dondurucuda dondurulmuş besinlerde mikroorganizma üremesi durur. Çözdürmeden sonra ise üreme hızla yeniden başlar. Bu nedenle çözdürme işlemi çok önemlidir. Dondurulmuş besinler tek seferde çözdürülüp kullanılmalıdır. Çözdürülmüş olan bir besin kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Aksi halde içerisinde mikroorganizmalar üreyecek ve bir sonraki tüketiminde besin zehirlenmelerine sebebiyet verebilecektir.

İşte donmuş gıdaların güvenli çözündürülmesi için önerilen yöntemler:

Buzdolabında Çözündürme: Donmuş gıdaları buzdolabında çözündürmek en güvenli yöntemdir. Bu yöntem, gıdaların 4°C’nin altında tutulmasını sağlar ve bakterilerin çoğalmasını önler. Çözdürülecek olan besin buzdolabında bekletilirken mutlaka bir kap içerisine konulmalıdır. Aksi halde çözme işlemi sırasında besinden damlayacak sular başka bir besine bulaşarak çapraz kontaminasyona sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda da besin zehirlenmeleri ortaya çıkabilir. Çözdürülmüş besinler bekletilmeden pişirilmelidir.

Mikrodalga Fırın: Mikrodalga fırın kullanarak çözündürme de etkili bir yöntemdir. Çözündürme işlemi mikrodalganın çözündürme modunda yapılmalıdır. Ancak dikkatli olunmalıdır. Mikrodalga fırın, gıdanın dışını çözündürürken iç kısmını donmuş bırakabilir, bu nedenle gıdanızın tam çözündüğünden emin olun.

Hemen Pişirme: Bazı donmuş gıdalar doğrudan pişirilebilir. Etiket talimatlarına uyularak, donmuş gıdanın doğrudan pişirilmesi de güvenli bir çözündürme yöntemidir.

Yanlış Çözündürme Yöntemlerinden Kaçının: Gıdaların güvenli çözündürülmesi kadar, yanlış çözündürme yöntemlerinden kaçınmak da önemlidir. İşte kaçınılması gereken yöntemler:

Oda Sıcaklığında Çözündürme: Gıdaları oda sıcaklığında çözündürmek, bakterilerin hızla çoğalmasına ve gıdanın bozulmasına neden olabilir.

Sıcak Su Kullanımı: Sıcak su, gıdaların dış yüzeyinin hızla ısınmasına ve bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.

Biz Gıda Mühendisleri olarak, halk sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamak için tüketicileri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu (a)

Dr. Beste Oymen

Başkan

Related posts
Odalar

Pazar Yerlerinde Gıda Güvenliği İhlalleri Dikkat Çekiyor

2 Mins read
Yapılan gözlemler ve tarafımıza iletilen şikayetler sonucunda, birçok pazar yerlerinde ciddi gıda güvenliği ihlallerine rastlandığı gözlemlenmektedir. Pazar yerleri, halkın taze ve uygun…
Odalar

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!

4 Mins read
Gıda zehirlenmesi, her an hepimizin karşı karşıya kalabileceği bir durumdur. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla sağlığa zarar verebilme potansiyeli olan mikroorganizmalar daha da…
Odalar

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SIRASINDA GIDA GÜVENLİĞİ ENDİŞELERİ

4 Mins read
Sıkça elektrik kesintisi yaşadığımız şu günlerde,  buzdolabındaki ve dondurucudaki  yiyeceklerin akıbetinin ne olacağı akla gelen ilk sorulardan bir tanesidir. Bu bağlamda  gıda…