Haberler

KTMMOB VE GİRNE BELEDİYESİ ARASINDA “ULUSAL KENTSEL TASARIM YARIŞMASI” PROTOKOLÜ İMZALANDI

4 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ve Girne Belediyesi arasında Girne Belediyesi’nin eski binası ve Ramadan Cemil Meydanı’nın yer aldığı alanı içeren “Kamusal Alan ve Çevre Düzenleme Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması” Protokolü imzalandı.

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, “Yarışma vizyonu ile yenilik ve özgür tasarım için proje üretmeyi ortaya koymak aynı zamanda da öncü olunması son derece önemlidir. Girne Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini kutluyorum. Protokol imzası için olduğu gibi sonrasında da birliğimize bağlı Odalarımız teknik birikimleriyle yarışmadan en iyi sonucu elde etmesi için Girne Belediyesi’nin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, “bu ülkede çok değerli mimarlar, mühendisler ve şehir plancıları var. Bu çalışma Kıbrıslı Türklerin neler başarabileceğinin güzel bir örneği olacak” dedi.

KTMMOB önceki dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, özellikle kamusal alanlarda yapılacak projelerin yarışma yolu ile hayat bulmasının, ülke değerlerine olan güven ve verilen değeri ortaya koyduğuna işaret etti.

KTMMOB ve Girne Belediyesi işbirliğinde yürütülecek “Kamusal Alan ve Çevre Düzenleme Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması” için Girne Belediyesi Meclisi Toplantı Salonu’nda, protokol imzalandı. Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, KTMMOB önceki dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, Birliğe bağlı Oda temsilcileri ile Belediye meclis üyeleri, ve yöneticileri ve teknik kadro katılım gösterdiği imza töreninde sırasıyla Şenkul, Aysal ve Adanır birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

ŞENKUL: “ÜLKEMİZDE ÇOK DEĞERLİ MİMARLAR, MÜHENDİSLER VE ŞEHİR PLANCILARI VAR”

Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, bugünün uzun zamandır bekledikleri bir gün olduğunu hatırlatarak, ismi meydan olan ancak gerçekte meydan fonksiyonu göremeyen Ramadan Cemil Meydanı’nın, günümüz koşullarına uyarlanması adına önemli bir adım atıldığını kaydetti. Bu bağlamda işin uzmanlarının yer aldığı Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile işbirliği kararı aldıklarının altını çizen Şenkul, konunun resmiyete kavuştuğu bugünün Girne için de çok önemli bir gün olduğuna işaret etti. Amacın Girne’ye yakışır bir meydan kazanılması olduğunu vurgulayan Şenkul, “Bu ülkede çok değerli mimarlar, mühendisler ve şehir plancıları var. Bu çalışma Kıbrıslı Türklerin neler başarabileceğinin güzel bir örneği olacak” diyerek, bu anlamda katkı koyan herkese teşekkür etti.

AYSAL: “YARIŞMA VİZYONU İLE YENİLİK VE ÖZGÜR TASARIM İÇİN PROJE ÜRETMEYİ ORTAYA KOYMAK AYNI ZAMANDA DA ÖNCÜ OLUNMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal da, yarışmaların vizyon gerektirdiğini, özel projeleri yarışma ile yapmanın yurtdışında gıpta ile baktığımız kentlerdeki meydanların ve düzenleme sonuçlarını ortaya çıkardığını vurguladı. Yarışmalar sayesinde birçok farklı fikir ve vizyonun bir araya toplanması ile yenilik ve özgür tasarım imkab veren bir adım olduğunu kaydeden Seran Aysal, bu vizyonu ve çalışmayı ortaya koyan Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’a, Belediye Meclisi üyeleri ve belediyenin teknik kadrosuna teşekkür etti. Önemli bir kamusal alan ve çevre düzenleme yarışmasına ev sahipliği yapacaklarını ifade eden Aysal, “bugünden sonraki süreçte hem idari olarak Belediyenin katkısı olacak, hem de KTMMOB üyeside olan Belediyedeki teknik arkadaşlarımızın Odalarımız ile birlikte birçok farklı mesleki disiplini bir arada barındırarak bu yarışma içerisinde sürecin bir paydaşı olacak. Bu önemli tasarım yarışması vizyonu ile yenilik ve özgür tasarım için proje üretmeyi ortaya koymak aynı zamanda da öncü olması son derece önemlidir. Ümit ederim ki güzel bir süreç yaşayacağız. Sonucunda da iyi eserler ortaya çıkar ve Girne’ye güzel bir meydan ile çevre düzenlemesi kazandırmış oluruz. Protokol imzası için olduğu gibi sonrasında da birliğimize bağlı Odalarımız teknik birikimleriyle yarışmadan en iyi sonucu elde etmesi için Girne Belediyesi’nin yanında olacağız.” dedi. Bunun bir kentsel tasarım yarışması olduğunu sözlerine ekleyen Aysal, bu önemli vizyonu ortaya koyan ve katkı sağlayan ve sağlayacak olan herkese teşekkür etti.

AYSAL, YARIŞMA SÜRECİNE İLİŞKİN DETAYLARI PAYLAŞTI

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal “Kamusal Alan ve Çevre Düzenleme Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması”nın teknik süreci hakkında bilgiler verdi. Seran Aysal, sürecin başında öncelikle yarışma alanının sınırlarını içiren ve alt yapı ile üst yapı hakkında veriler elde edileceğini kaydetti. Aysal konuşmasında, “gerekli değerlendirmeyi yapabilecek ve süreci yönetebilecek jüri oluşturulacak, sonrasında şartnamenin koşullarının belirleneceği dokümanlar hazırlanacak, yarışma ilanına müteakip yarışmacılara çalışma yapmaları için 2-3 aylık bir süre tanınacak. Değerlendirme sürecinin akabinde yarışma neticelendirilip belediyeye sonuçları teslim ettikten sonra Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin iradesi ile uygulama projelerinin yapılması ve inşa sürecine geçilecektir” dedi.

ADANIR: “KAMUSAL ALANLARDA YAPILACAK PROJELERİN YARIŞMA YOLU İLE HAYAT BULMASI ÖNEMLİDİR”

KTMMOB önceki dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, özellikle kamusal alanlarda yapılacak projelerin yarışma yolu ile hayat bulmasının, ülke değerlerine olan güven ve verilen değeri ortaya koyduğuna işaret etti. Tunç Adanır, bu noktada böylesi bir yarışma kararı alınmasının, özellikle Girne için çok önemli olduğuna vurgu yaparak herkese teşekkür etti.

Related posts
Haberler

TEKNİK GÖZLEM 56. DÖNEM’İN İLK SAYISI YAYINLANDI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından hazırlanan e-bülten olan Teknik Gözlem’in 56. Dönem’e ait ilk sayısı yayınlandı. İçeriğinde Birlik…
Haberler

SERAN AYSAL: “OKULLARIN GÜÇLENDİRME SÜRECİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

2 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal, okulların yapısal güçlendirme standartları için ortak çalışmalar yürütüleceğini açıkladı. Genel Başkan Aysal Kıbrıs Net Haber’e açıklamalarda bulundu. Seran…
Haberler

Aysal: “Ülkenin menfaatinden yana taraf, peşkeşe, ranta ve talana ise karşı mücadeleden tarafız.”

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülkenin menfaatinden yana taraf olduklarını vurgulayarak,…