Odalar

DEPREMİN ARDINDAN GIDA VE SU  GÜVENLİĞİ RİSKİNE DİKKAT

2 Mins read

Acımız çok büyük. Canımız yanıyor, içimiz kanıyor…

Son yıllarda yaşanan en büyük felaketlerden biri olan depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır ve başsağlığı , yaralılara acil şifa diliyoruz.

  Büyük bir afetle karşı karşıya kaldığımız bu zor günlerde afetlerden sonra oluşabilecek salgın hastalıklardan korunmak için gıda ve su güvenliği kriterlerine dikkat etmeli ve gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.  Afetler toplumun   normal hayatını kesintiye  uğratmakta ve  bununla birlikte  gıda , su güvenliği ve  gıda kaynaklarına yeterli miktarda  erişim önemli bir  sorun haline gelmektedir.  Afet durumlarında gıda güvenliği lojistik, depolama, dağıtma ve hazırlama aşamalarında  ciddi oranda tehlikeye  girmekte ve depremzedeler gıda kaynaklı hastalık riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

Depremden sonra, normal su kaynakları tehlikeye girebilmektedir. Kırık borular ve hasarlı kuyular su kirliliğine neden olabilir.  Bu yüzden özellikle sebeke suyu ve kaynağı belli olmayan  şüpheli suları içmek, yemek pişirmek, bulaşık yıkamak, dişlerinizi fırçalamak veya banyo yapmak için kullanmayınız. Alışılmadık bir kokuya veya renge sahip suyu asla içmeyiniz. Yakıt veya diğer zehirli kimyasallarla kirlenmiş olabileceğini düşündüğünüz suyu kullanmayınız. Kaynar su, hastalığa neden olan bakterileri ve suyu güvensiz hale getirebilecek virüsleri öldürür. Bir depremden sonra,  güvenli olduğu duyurulana dek  şebeke suyunu  kaynatarak kullanabilirsiniz. Suyu en az 1-3  dakika  kaynayana kadar ısıtınız ve kullanmadan önce suyun soğumasını bekleyiniz.

Toplu yemek hizmeti sunanlar; yemek hazırlarken eller,  kullanılan ekipmanlar ve yüzeyler temiz tutulmalı, çiğ gıdalarla pişmiş gıdalar  ayrı tutulmalı,  gıdaları doğru sıcaklığa kadar pişirmeli ( merkez sıcaklığı 75°C’ye ulaşıncaya kadar) ve en kısa sürede servis edilmeli, güvenli olduğu duyurulana kadar şebeke suyu kullanılmamalı yada kaynatılarak kullanılmalı,  yemek hazırlığı ve servisi sırasında maske ve eldiven kullanmalı ayrıca yemek hazırlık alanının atıklardan ve tuvalet ihtiyacı giderilen alanlardan uzakta olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Depremzedeler ise; bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için el temizliğine dikkat etmelidir.  Erişilebilirliğine göre su-sabun, el dezenfektanı, kolonya kullanılabilir. Buna ilaveten çöp ve atıklar yaşam alanlarının dışında tutulmalıdır. Ayrıca, ambalajlı ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmeli, konserve ambalajının bombeli (gaz yapan mikroorganizmaların faaliyeti sonucunda kutu içerisinde gaz birikerek, kutunun şişmesi), ezik, delik, şeklinin bozuk olmaması kontrol edilmeli, eğer böyle bir durum varsa tüketilmemelidir.  Sıcak servis edilen yemekleri hızlıca tüketmeli ve kalan yemekleri saklamamalıdır. 

KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu (a)

Dr. Beste Oymen

Başkan

Related posts
Odalar

Hileli Tek Ürün Zeytin Yağı mı?

2 Mins read
Gıda olmadan ve beslenmeden  insanların yaşamlarını sürdüremeyecekleri bilinen bir gerçektir. Yaşamı sağlıklı sürdürmek açısından güvenli gıdaya ulaşmak ise kritik bir öneme sahiptir….
Odalar

Güngör’de ne oldu?

3 Mins read
KKTC Maliye Bakanlığı, Para Kambiyo İnkişaf Dairesi, KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi İşine Ait çıkılacak ihale ile ilgili teknik ve idari…
Odalar

YILBAŞI SOFRAMIZI TEHLİKELERDEN KORUYALIM

3 Mins read
Yılbaşının yaklaşmasının verdiği heyecanla düzenlenen kalabalık yemeklerde veya dışarıda yenen yemeklerde hazırlıklar saatler öncesinden yapılması gıda zehirlenmesi riskini artırmaktadır. Dikkat edeceğiniz bazı…