Haberler

KTMMOB “KKTC’de Enerji Krizi” paneli düzenledi

2 Mins read

Ülkemizde krize dönüşen enerji konusu Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) organizasyonu ile uzman konuşmacıların yer aldığı “KKTC’de Enerji Krizi” panelinde irdelendi.

Enerji konusunda yol haritasının ve yön verici adımların belirlenmesi amacıyla düzenlenen panel, 19 Nisan 2023 Çarşamba günü Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Halka açık bir şekilde yapılan panele, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile CTP Milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, KTMMOB Yönetim Kurulu Üyeleri, Birliğe bağlı Odalardan Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendika ve Sivil Toplum Örgütleri’nden Yönetici ve Üyeler de katılım gösterdi.

Adanır: “KTMMOB’nin toplumsal sorumluluğu gereği bu paneli düzenlemeye karar verdik”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır panelin açılışında yaptığı konuşmada, KTMMOB’nin toplum nezdinde teknik, bilimsel ve gerçeklik konularında, güvenilirlik ve danışılacak bir kurum olma özelliği gereği, toplumsal sorumlukları yerine getirerek, enerjiyi doğru zeminde tartışmak adına bu paneli düzenlemeye karar verdiklerini belirtti. Tunç Adanır konuşmasının devamında, “Elektrik enerjisinde yaşamakta olduğumuz problemleri çok önceden gören KTMMOB, sıkıntıları sürekli gündeme getirmiş ve bu konuda ilgili uzman kuruluşlarla birlikte çalıştay yaparak, gelecek dönemlere ait alternatif sistemlerle ilgili önerileri kapsayan raporlarını dönemin hükümetlerine sunmuştur. Bunlara rağmen, hazırlanan rapor veya olası tedbirler konusundaki öneriler konusunda herhangi bir adımın atılmaması, bugünkü kaçınılmaz sonu hazırlamıştır. 

Ülkemizde elektrik enerjisi başta olmak üzere, bütünlüklü enerji yönetim sistemi bulunmamaktadır. Ülkemizde kısa, orta ve uzun vadeli elektrik ve enerji ile ilgili devlet politikasını oluşturacak, tüm yasal düzenlenmelerin yapılıp ve yönetileceği, bağımsız, yetkilendirilmiş, liyakate göre seçilmiş konusunda uzmanlar ve sivil toplum örgütlerinin içinde etkin yer almasını beklediğimiz Enerji Üst Kurulu Yasası’nın Meclis’te ivedilik alması bizler için önemli bir adım olarak sayılmaktadır. KIB-TEK’in kamusal varlığının daha sağlam ve sürdürülebilir temeller üzerinde, çağdaş hizmet anlayışı ile acilen düzenlenmesi gerekliliği elektrik enerjisi ile ilgili tüm problemlerin çözümlenmesi adına kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Uzmanların sunumu sonrası izleyicilerin soruları cevaplandı

KTMMOB Genel Saymanı Mert Girgen’in moderatörlük görevini üstlendiği panelin ilk bölümünde, sırasıyla Ayer YARKINER (KTMMOB Makina Mühendisleri Odası), Görkem ÇELİK (KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası), Şahap AŞIKOĞLU (Ekonomi ve Enerji Bakanlığı), Hasan Ulaş ALTIOK (K.T. Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası), Aziz LİMASOLLU (K.T. Ticaret Odası), Prof. Dr. Serkan ABBASOĞLU (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) birer sunum gerçekleştirdi. İkinci bölümde ise izleyicilerin soruları cevaplandı.

Not: Panelin videosu KTMMOB’nin resmi youtube kanalından izlenebilir.

Related posts
Haberler

CTP Milletvekili adayı Sami Özuslu, KTMMOB’yi ziyaret etti

3 Mins read
25 Haziran 2023 Pazar günü ülkemizde yapılacak ara seçimde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) Milletvekili adayı olan Sami Özuslu, 31 Mayıs 2023 Çarşamba…
Haberler

TEKNİK GÖZLEM’İN YENİ SAYISI OKUYUCUSU İLE BULUŞTU

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından hazırlanan Teknik Gözlem’in yeni sayısı 55.5 okuyucusu ile buluştu. E-bülten şeklinde yayınlanan Teknik Gözlem’de,…
Haberler

IŞIĞIMIZ SÖNMEYECEKTİR

1 Mins read
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışından öğretmenlerin getirilmesi girişimi ve eğitim sisteminin ve eğitim yapılarının iyileştirilmesi ile ilgili yeterli adımların atılmaması nedeniyle…