HaberlerUncategorized @tr

KTMMOB BAŞKANLARINDAN AHMET ULAŞ, DÜZENLENEN PANEL İLE ANILDI

2 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) 2001-2008 dönemi Başkanlarından Ahmet Ulaş, 24 Aralık 2021 Cuma akşamı “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Gelecek” başlığı altında çevrimiçi (on-line) olarak düzenlenen panel ile anıldı. KTMMOB resmi facebook sayfasından canlı izlenen ve yaklaşık 2 saat 45 dakika süren Panelin Moderatörlüğünü Çevre Mühendisleri Odasından Nilden Bektaş Erhürman yaptı.

Panelin açılış konuşmasını yapan KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır Ahmet Ulaş’ın özellikle birliğe olan katkılarından bahsederek, birliğin gelişmesinde ve örgütlenmesinde üstlendiği rolü anlattı.

KTMMOB 54. Dönem Genel Başkanı ve Danışman Başkan olan Seran Aysal da yaptığı konuşmada, Ahmet Ulaş’ı bilimsel çalışmalar ile yapılan bir panelde anılmasının önemine değindi.

Ahmet Ulaş anısına “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Gelecek” Panelinin gerçekleşmesinde öncelikli görevi üstlenen KTMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Abbasoğlu da konuşmasında, Ahmet Ulaş’ı anarken yapılan konuşmalardan duygu dolu anlar yaşandığını ifade etti.

Panelde ayrıca Ahmet Ulaş’ın yeğeni Berke Dağlı da bir konuşma yaparak, Ahmet Ulaş’ı hayatından kesitler aktarıp, onu anlattı.

Birleşmiş Milletlerin belirlediği “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” (United Nations Sustainable Development Goals) teması altında gerçekleştirilen Panelde ise, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Deniz Solyalı “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”, Peyzaj Mimarları Odası’ndan Doç. Dr. Nevter Zafer “İklim Krizi ve Yerel Bağlamda Peyzajlar”, Makine Mühendisleri Odası’ndan Doç. Dr. Ali Şefik “Erişilebilir ve Temiz Enerji”, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Dr. Bertuğ Akıntuğ “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Yağmur Suyu Yönetimi”, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Görkem Çelik “Yeşil Mutabakat”, Mimarlar Odası’ndan “İklim + Malzeme + Arazi = Sürdürülebilir Mimarı” ve Çevre Mühendisleri Odası’ndan Doç. Dr. İme Akanyeti de “İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi” başlıkları altında sunumlar yaptılar.    

AHMET ULAŞ’IN ÖZGEÇMİŞİ

1948 yılında Pentagomo-Beşevler’de doğan Ahmet Ulaş, ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlaması sonrası, askerlik görevinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başlayıp, 1974 yılı Kasım ayında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Örgütlü mücadelenin önemine inançla 1974 yılında İnşaat Mühendisleri Odası’na hemen üye olan Ahmet Ulaş, uzun yıllar oda yönetiminde görev aldıktan sonra 2001 yılında KTMMOB Genel Başkanı seçildi ve bu görevi 2008 yılına kadar sürdürdü. Ahmet Ulaş, Genel Başkanlık süresince sempozyum, çalıştay ve panel gibi bilimsel çalışmalarla birliğe, odalara ve üyelere hizmetleri ile katkılarda bulundu. Ahmet Ulaş’ın, görevde olduğu 7 yıl boyunca yaptığı en önemli çalışmaları ise, KTMMOB Yasası’nın günümüz koşullarına uygun şekilde revize edilmesi ve yine yasaya bağlı olan KTMMOB Çalışma Esasları’nın yeniden düzenlemesi oldu. Sağlık sorunları yaşayan Ahmet Ulaş, 24 Aralık 2014 tarihinde 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

Related posts
Haberler

KTMMOB, MESARYA VE BEYARMUDU BELEDİYELERİNİ ZİYARET ETTİ

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Heyeti, 17 Mart 2023 Cuma günü Mesarya Belediyesi Başkanı Ahmet Latif’i ve Beyarmudu Belediyesi…
Haberler

KTMMOB, ÇATALKÖY-ESENTEPE VE DİKMEN BELEDİYELERİ’Nİ ZİYARET ETTİ

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Heyeti, 14 Mart 2023 Salı günü Çatalköy-Esentepe Belediyesi Başkanı Ceyhun Kırok ve Dikmen Belediyesi…
Haberler

ÖNCEKİ DÖNEMLERDE GÖREV YAPMIŞ GENEL BAŞKANLARDAN KTMMOB YÖNETİM KURULU’NA TAM DESTEK

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) önceki dönemlerinde görev yapmış Genel Başkanlar, KTMMOB (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne ve İmar (Değişiklik) Yasa…