Odalar

“KIB-TEK’İN İHALESİZ FUEL OIL TEDARİKİNİN RİSKLERİ AÇISINDAN ENDİŞELİYİZ”

3 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Yerbilim Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası, “KIB-TEK’in ihalesiz olarak alım yapacağını duyurduğu 16.000 tonluk fuel oil tedariki” konusunda ortak yazılı basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması şöyle; 

12.07.22

Yerbilim Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası olarak bizler KIB-TEK’in ihalesiz olarak alım yapacağını duyurduğu 16.000 tonluk fuel oil tedarikinin sahip olduğu riskler açısından endişeli olduğumuzu kamuoyunun bilgisine getirmek isteriz.

Bakanlar Kurulunun 3 Temmuz 2022 tarihinde almış olduğu ve Resmi Gazetede yayınlanan (13,000 + 3,000) olmak üzere toplam 16,000 mton’luk yakıt tedarikini gerçekleştirecek olan Can Ka isimli geminin 13 Temmuz Çarşamba günü öğle saatlerinde Teknecik Santrali kıyısında olması beklenmektedir.

İhalesiz yakıt alımını taşımakta olan Geminin, Kıb-Tek’in bugüne kadar uyguladığı Akaryakıt Temin ve Taşımacılık İhalesinin, Teknik Şartnamesi içerisinde belirttiği Teknecik Terminali için tanımlanmış olan gemi özelliklerine uygun olmadığını tüm yetkililer tarafından bilinmesine rağmen bu risk ne uğruna alınmaktadır? Bunun anlaşılır bir izahatı yoktur!

Geminin yükü mevcut şamandıraların taşıma kapasitesinin üzerindedir. Şamandıraların yakıt tahliyesi sırasında yerinden sökülme ihtimali yüksektir. Bu da bölge için büyük bir çevre felaketi anlamına gelecektir. Ayrıca geminin draftı bölgenin batimetri değerlerine uygun değildir. Bundan dolayı gemi yarı yükle taşımacılık yapmaktadır.

Kıb-Tek’i yönetenlerin elinde bu nakliyat için uygundur görüşü olmamasına rağmen bu idari karar alınmıştır. Risk o kadar yüksektir ki Teknecik tarihinde bir ilkin gerçekleşmesi ve geminin romörkler vasıtasıyla emniyette tutulmaya çalışılması beklenmektedir.

Ülkeyi ya elektriksiz bırakacağız yada bu yakıtı bu şekilde alacağız denmesi doğru bir yaklaşım olmamakla beraber tarafımızca bu bir iş bilmezlik olarak nitelendirilmektedir.

Yakıt ikmal işlemleri sırasında hortumların kopması veya geminin konumlandığı sırada oluşabilecek petrol sızıntıları gibi döküntülerin önüne geçmek için günümüzde dünya çapında çaba gösterilmektedir. Hafızalardan silinmeyen, tarihte iz bırakan Alaska’daki Exxon Valdez, İspanya’daki Erica ve Prestige tankerinden sızıntılar, 2010 Nisan ayında Meksika körfezinde Deepwater Horizon ve geçtiğimiz sene Kalecik Bölgesindeki petrol platformlarından sızan petrol döküntüleri, çevreye duyarlı her dünya insanını etkilemiştir. Aslında tüm bu petrol döküntülerinin bizlerde iz bırakmasının sebebi boyutunun, coğrafi konumunun ve müdahalenin yapıldığı andaki politik tutumun bileşenidir. Biz ise toplum olarak tüm bu kıstaslardan sınıfta mı kalacağız?

Kazanın şiddeti ve türü ne olursa olsun, toplum olarak petrol kaynaklı bir çevre felaketi görüntülerine kendi ülkemizde şahit olmak istemiyoruz.    

Odalarımızın görevi kamuoyunu bu yakıt transferi esnasında olabilecek olan felaketlere karşı uyarmaktır. Dileğimiz ise kazasız bir yakıt transferinin gerçekleştirilmesidir.

Saygılarımızla arz ederiz.

Oğuz Vadilili                                                             Sibel Paralik

Yerbilim Mühendisleri Odası                                   Çevre Mühendisleri Odası    

Başkan                                                                        Başkan

Related posts
Odalar

“AFET SEMİNERİ” YAPILACAK

1 Mins read
KTMMOB’ye bağlı İnşaat Mühendisleri Odası, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası ve Yerbilim Mühendisleri Odası ile Lefkoşa Türk Belediyesi’nin birlikte organize ettiği…
Odalar

KURBAN BAYRAMI’NDA GIDA GÜVENLİĞİNE DİKKAT!

5 Mins read
KTMMOB’ye bağlı Gıda Mühendisleri Odası’nın Başkanı Dr. Beste Oymen yaptığı yazılı açıklamada, “Kurban Bayramı’nda gıda güvenliğinin sağlanması ve dolayısıyla sağlığımızı korumak için…
Odalar

TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE YÖNELİK KREDİ DEĞİL, ÖLÜM FERMANI!

3 Mins read
KTMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası’nın Başkanı Erkut Uluçam yazılı bir açıklama yaparak, “Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik kredi değil, ÖLÜM FERMANI!” dedi….