Haberler

Çevre Örgütleri Temsilcileri, Genel Başkan Aysal’ı ziyaret etti

2 Mins read

Aysal: “Çağdaş ve planlı gelişen bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından biri İmar Planları’dır”

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, sürdürülebilir çevre ile gelişmiş, çağdaş ve planlı gelişen bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından birinin İmar Planları olduğunu vurguladı.

Çevre Örgütleri Temsilcileri, Genel Başkan Seran Aysal’ı ziyaret etti

Yeni Karpaz Derneği ve Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu, KTMMOB’ye ziyarette bulundular. Görüşmeye; KTMMOB’den Genel Başkan Seran Aysal, Genel Sekreter Türker Aktaç ile Şehir Plancıları Odası’nı temsilen Oda YK Sekreter Üyesi Ali Kanlı, Yeni Karpaz Derneği’nden Başkan Turgay Öykün ile Dernek Üyesi Erol Emin, Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu’nu temsilen Asuman Korukoğlu Kuyucu ve Zühal Mustafaoğulları katılım gösterdi.

“Karpaz için İmar Planı en erken zamanda yürürlüğe girmeli”

Çevre Örgütleri Temsilcileri ziyarette yaptıkları konuşmalarda, çarpık yapılaşmanın ciddi bir sorun haline geldiği ülkemizde denizi ve ormanlık alanları ile doğası korunmuş son bölge olan Karpaz için İmar Planı’nın en erken zamanda yürürlüğe girmesine destek için KTMMOB’ye ziyarette bulunduklarını dile getirdiler. Karpaz’ın Kıbrıs’ın tamamının ziyaret ettiği bir bölge olduğunun belirtildiği ziyarette, konunun toplumsal bir mesele olduğu kaydedildi.

Aysal: “Çağdaş ve planlı gelişen bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından biri de İmar Planları’dır”

Genel Başkan Seran Aysal da konuşmasında, sürdürülebilir çevre ile planlı, gelişmiş ve çağdaş bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından birinin İmar Planları olduğunu vurguladı. KTMMOB ve bağlı Odalar olarak bilimi temel alarak yürütülecek her çalışmaya destek olacaklarını aktardı.

Aysal, her çalışmanın toplumsal ve kamusal boyutu ile de yakından ilgilenerek, planlı çevresel ve kamu etkisini dikkate alan, altyapı gerçekleri ile uyumlu bir planlama yaparken, çevrenin, doğal kaynakların, nitelikli tarım arazilerinin üretimde tutulması, özel koruma alanlarının korunabilmesinin öncelikleneceği bir anlayışta ve bölge insanın da kalkınmasını gerçekçi ve bölge değerleri ile uyumlu planlanmasını merkezine alan, iş işten geçtikten sonra yayınlanan planlardan ders alarak yürütülecek çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını yeniledi. Karpaz gibi hassas bir bölgede de bir an önce planın tamamlanmasının öneminin altını çizen Aysal, temel planlama ilkelerinden ve bölge gerçeklerinden uzak, “kişiye özel” planlamanın da karşısında durarak varsa böylesi bir çalışma niyeti olan onlarla da mücadele edileceğini belirtti.

Related posts
Haberler

TEKNİK GÖZLEM 56. DÖNEM’İN İLK SAYISI YAYINLANDI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından hazırlanan e-bülten olan Teknik Gözlem’in 56. Dönem’e ait ilk sayısı yayınlandı. İçeriğinde Birlik…
Haberler

SERAN AYSAL: “OKULLARIN GÜÇLENDİRME SÜRECİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

2 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal, okulların yapısal güçlendirme standartları için ortak çalışmalar yürütüleceğini açıkladı. Genel Başkan Aysal Kıbrıs Net Haber’e açıklamalarda bulundu. Seran…
Haberler

Aysal: “Ülkenin menfaatinden yana taraf, peşkeşe, ranta ve talana ise karşı mücadeleden tarafız.”

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülkenin menfaatinden yana taraf olduklarını vurgulayarak,…