Haberler

AYSAL: “BİRLİĞİMİZ YENİ DÖNEMDE TÜM ÜYELERİNİN EMEK VE KATKISINI TALEP EDİYOR”

18 Mins read

AYSAL: “BİRLİĞİMİZ YENİ DÖNEMDE TÜM ÜYELERİNİN EMEK VE KATKISINI TALEP EDİYOR”

KTMMOB 56. Dönem Genel Başkanı Seran Aysal, “Yeni dönemde özellikle fiziki, kurumsal yapılanma ve yenilenmeye ihtiyacımız olduğu da tartışmasız bir gerçeğimizdir ve önceliğimizdir” dedi.

Başkan Aysal, “Birliğin toplumda bir misyonu vardır, toplumun KTMMOB’den bekledikleri vardır. Bunların gerçekleşebilmesi için bizler taraf olacağız. Bilimden, eşitlikten, adaletten, hukukun üstünlüğünden, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülke ve toplum menfaati her ne ise onlardan taraf olurken, peşkeşe, ranta, talana karşı duracağız. Mesleki ve toplumsal konularda kaliplara sıkışıp sessizliği tercih etmeyeceğiz, taraf olacağız” şeklinde konuştu.

Aysal, “Etkin ve etkili olabilmek mesleki alanımızda görünür ve sözünü söyleyen Odalarla ve Birlik ile ancak mümkün olabilir. Trafikte, depremde, imarda, çevrede, kentsel tasarımda, mimarı yarışmalarda, enerjide, selde, taşkında, ülkenin altyapısında özetle insana ve yaşama dokunan her konuda sözümüzü söylemek görev sorumluluğumuz olduğu bilinci ile yeni dönem başlıyor” dedi.

“Yozlaşmış parti siyasetinin ve bazı “siyasilerin” pençesindeki topluma umut uşığı olabilecek bir Birliğe ihtiyaç olduğu hepsimizin ortak görüşü olduğunu değerlendiriyorum” diyen KTMMOB 56. Dönem Genel Başkanı Seran Aysal, “Birlik ve güçlü olacağız, kurumlarımızı korumak ve halkın değeri olarak devam etmelerini sağlamak sorumluluğumuzu bilimsel gerçekler, dialog, öneri ve uzlaşıdan  taraf olarak ve sorumluluk  alarak yürüteceğiz. Mesleki ve toplumsal konularda kalıplara sıkışıp sessizliği tercih etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KTMMOB 56. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KTMMOB 56. Olağan Genel Kurulu 20.04.2024 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da ilk olarak Divan oluşturuldu. Hasan Demirel Divan Başkanı, Yasemin Çobanoğlu ve Yeşim Binarbaşı Divan Sekreterliği görevlerini yürüttüler. Divan’ın oluşumu sonrası Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden Şampiyon Melekler dahil tüm canlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

KTMMOB 56. Dönem Olağan Genel Kurulu’na, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, CTP Milletvekilleri Filiz Besim ve Fikri Toros, Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası (ETEK) Başkanı Constantinos Constanti, Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB) Başkanı Hasan Esendağlı, Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, KTMMOB’nin önceki Genel Başkanları, Birliğe bağlı Odalar’ın Başkanları ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üyeler katılım gösterdi.

AÇILIŞ KONUŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Saygı duruşunun ardından açılış konuşmalarına geçildi. Genel Kurul’da sırasıyla KTMMOB 55. Dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, KTBB Başkanı Esendağlı, ETEK Başkanı Constanti, TDP Genel Başkanı Çeler, LTB Başkanı Harmancı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gardiyanoğlu, CTP Genel Başkanı Erhürman ve 2. Cumhurbaşkanı Talat birer konuşma gerçekleştirdi.

ADANIR: “KTMMOB’Yİ DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK AMACIYLA VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞARAK BU DÖNEMİ TAMAMLADIK”

Genel Kurul’un açılışında konuşan KTMMOB 55. Dönem Genel Başkanı Tunç Adanır; “Barışa, demokrasiye, bilim, adalet ve gerçekliğe inanan 15 Odamız, Yönetim Kurulumuz ve Birliğin tüm organlarında görev alan arkadaşlarımızla, Kamu Kurumu nitelikli meslek örgütü yapımızı daha ileriye götürmek amacıyla var gücümüzle çalışarak bu dönemi tamamlamış bulunmaktayız.

Üzülerek belirtmek isterim ki; ülkemizde siyasi irade ve ekonomi büyük bir kaos ve kriz içerisindedir. Göreve geldiğimiz 30 Nisan 2022 tarihinden bugüne kadar, Ülkemizde siyasi kaoslar dizisi, bizleri her aşamada şok etmeye devam ederken, kriz ve sorun hızı, artık yetişemeyeceğimiz bir sürate erişmiştir. Ülke siyaseti ve ekonomisi büyük bir kriz içerisine olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kamu çıkarlarının hiçe sayıldığı, bireysel çıkarların gözetildiği, rüşvet, ihale yolsuzlukları, sahtekarlık, insan kaçakçılığı ve benzeri yasa dışı uygulamalar ile bireyler zenginleşirken, toplumun genel refah ve çıkarları gasp edilmekte ve devlet zarara uğratılmaktadır.

KTMMOB olarak bizlerin, bu kötü yönetim ve gidişata hukuki, adil ve gerçeklik çerçevesinde sesimizi yükselterek, toplumun birliktelik ve güçlü duruşunu her aşamada hatırlatmak, kamusal sorumluluğumuzun başında gelmektedir.

KTMMOB Başkanı olarak, birlikte yol aldığım arkadaşlarımla, öncelikle toplumsal sorunlara karşı duyarlılığımızı ön planda tutarak hareket ettik. Bunun yanında Odalarımızla, kendi mesleki alanlarında, problemlere, teknik öneriler ve bilimsel yorumlarla çözüm sunarak büyük bir uyum ve iş birliği içerisinde çalıştık.

24 Ocak 2023 tarihinde Hükümeti oluşturan 3 partiye mensup/üye 3 milletvekili tarafından imzalı, KTMMOB ile hiçbir istişarede bulunulmadan, hazırlanarak meclise sunulan KTMMOB (Değişiklik) Yasa Tasarı Önerisi sürprizi ile karşılaşmıştık.

Bu yasa değişikliği önerisi, KTMMOB’nin tüm başkan ve yönetim kurulları, önceki başkanlar, sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek odaları, birlikler, dernekler ve siyasileri bir araya getirmiştir.  Böylesine sıkıntılı bir süreçte, ülkede birlik ve beraberliğinin ne kadar güçlü bir şekilde, örgütsel mücadeleye dönüşebileceği bir kez daha ortaya konmuştur. Başbakanlık ile yapılan müzakereler sonucu, yasal değişikliğe gerek kalmadığı açıklaması ile eylemi askıya alarak, talebin gündemden kalkması sağlanmıştır.

6 Şubat 2023 tarihinde, Türkiye’nin 10 ilinde meydana gelen deprem, Türkiye’de canlarını kaybedenlerin yanında, Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kız ve erkek takımlarını, öğretmen ve ailelerini, Adıyaman İsias Hotel’ in çökmesi ile kaybettik. KTMMOB Genel Sekreterlik görevini de üstlenen Evren Çavdır, Havva Çavdır ve kızları Elvin Çavdır, bu depremde kaybettiklerimizdendir. KTMMOB, Evren Çavdır’ın kaybı ile Şampiyon Melekeleri Yaşatma Derneği, bir aile bireyi olarak her süreçte yanında olacaktır.

“Belediyeler Yasa Değişikliği” sürecinde verdiğimiz mücadele sonucu, KTMMOB’ye bağlı üyelerimizin, inşaatların proje müellifleri tarafından kontrol edilmesi ve denetimli yapıların inşa edilmesi maddesinin yasada yer alması başarılmıştır. Belediyeler Yasası’nın 17/6 maddesi kapsamında inşaatların daha etkin kontrol edilmesi ile ilgili olarak KTMMOB ve Birliğimize bağlı Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası ve Yerbilim Mühendisleri Odası ile birlikte “Yapı Proje Kontrollük Portalı” çalışmalarını ilgili Oda Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yoğun bir mesai ile tamamlanarak, 18 Eylül 2023 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi ve Lefke Belediyesi ile birlikte kullanımına açılmıştır.

2005 yılında Mimarlar Odası Yönetim Kurulu görevi ile ilk adımı attığım 19 yıllık KTMMOB görev süremde yaşamış olduğum tecrübeler, kişisel gelişimim adına çok önemli katkıları olmuştur. Başkanlık görevim boyunca tüm Oda Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine aynı mesafede durarak ve ayrım gözetmeden, tüm odaların birbirleri ile aynı derecede iletişim kurmak, ortak çözümler üretmek en önemli misyonum olmuştur. 56. Olağan Genel Kurulumuzun istenen sonuçları alarak başarılı geçmesini diler, tekrardan hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

ESENDAĞLI: “MESLEKİ VE TOPLUMSAL KONULARDA DAYANIŞMA VE BİRLİKTE HAREKET İÇİNDEYİZ”

Ardından Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı bir konuşma gerçekleştirdi. Esendağlı şöyle konuştu; “KTMMOB 56. Genel Kurulu’nu dost ve kardeş meslek örgütü Barolar Birliği adına saygı ve sevgi ile selamlarım. Biz yaklaşık üç yıldır KTMMOB ve K.T. Tabipleri Birliği ile en etkili ve en güçlü kamu niteliğindeki meslek örgütleri olarak, mesleki ve toplumsal konularda dayanışma ve birlikte hareket içindeyiz.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu karmaşık, zor ve sıkıntılı dönemlerde meslek örgütleri olarak bu birlikteliği sürdürmemize hem meslek mensuplarımızın hem de toplumumuzun duyduğu ihtiyacın arttığını söylemek yanlış olmaz. Bu Genel Kurul neticesinde oluşacak yeni yönetim ile de aynı anlayış ve inançla çalışmaya devam edeceğimize inancım tamdır. Teşekkür eder, Genel Kurulunuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

CONSTANTI: “TOPLUMLARIMIZIN ORTAK GELECEĞİMİZİ YENİDEN HAYAL ETMELERİNE YARDIMCI OLACAK GEREKLİ BECERİLERE SAHİBİZ”

 Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası (ETEK) Başkanı Constantinos Constanti konuşmasında, “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk ve duyuyorum. Mühendislik ve mimarlık her biçimi ile uzun süredir ilerlemenin ve yeniliğin arkasındaki itici güç olmuştur. İklim değişikliği, aşırı nüfus, kaynak kıtlığı ve sosyal kriz gibi küresel zorlukların olduğu yeni bir döneme gittikçe, bizlerin rolü daha da önemli hale geliyor.

Teknik konularda sınır yoktur. Özellikle küçük adamızda yangınlar ve çevre kirliliği sınır tanımaz. Biz Kıbrıslıların bu konularda işbirliği yapıp, birlikte çalışmamız gerekiyor. Toplumlarımızın ortak geleceğimizi yeniden hayal etmelerine yardımcı olacak gerekli becerilere sahibiz. Misyonumuz herkes için yüksek kaliteli yaşam ortamı sağlamaktır. Herkese teşekkür ederim” dedi.

ÇELER: “SİZLERİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR BİR SONRAKİ NESLE ÇOK BÜYÜK DEĞER KAZANDIRACAKTIR”

TDP Genel Başkanı Zeki Çeler konuşmasında, “60 yıllık bir kurum, biz bu ülkede hala ne kadar utanç vericidir ki, sizler gibi aydın insanlar bu dünyanın geleceği iklim krizi, ekolojik değişim, sürdürülebilir gelecek, sürdürülebilir bir çevreyi konuşmak yerine hala bu memleketteki siyasi arsızlığın, yüzsüzlüğün ve maalesef onun getirdiği yıkımı konuşuyoruz. Bu durum çok üzücüdür.

KTMMOB ve bağlı Odalarına İsias davasında gösterdiği öncülüğe, teknolojik ve teknik desteğin yanında ailelerin yanında durarak gösterdiğiniz manevi desteğe çok teşekkür ediyorum. Bunun dışında ülkedeki yozlaşmaya karşı verdiğiniz mücadele de çok önemlidir. Umarım en kısa zamanda da, her ne kadar da siyasete karışılmaması gerektiği konuşulsa da memleket hak ettiği yere gelene dek hepimiz aynı şekilde bu tür siyasi eylemlere ve mücadeleye karışmak zorundayız. Hele de sizler gibi aydın insanlar. Sizlerin yaptığı çalışmalar bir sonraki nesle çok büyük değer kazandıracaktır.

Biz artık bu ülkede yapı denetiminden tutun da, çevreye, iklime, sadece insanlara değil doğaya ve hayvanlara da nasıl saygı duyacağımıza, bunların da yaşam alanlarının nasıl genişleteceğimize ve koruyacağımıza dikkat etmek zorundayız. Artık bir sonraki Genel Kurulunuzda yapacağımız tüm konuşmalar umarım bunlar üzerine şekillenmeye devam eder. Sizleri saygı ile selamlarım, başarılarınız da devamını dilerim” dedi.

HARMANCI: “KTMMOB VE BAĞLI ODALARIN ÜSTLENDİĞİ GÖREVLER TOPLUM AÇISINDA OLDUKÇA ÖNEMLİDİR”

 Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı da KTMMOB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “Öncelikle hepiniz ile bir arada çalışmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğumu belirtirim. Bir çok zor zamanda ve koşulda Birliğin ve Odaların üstlenmiş olduğu kritik roller ve görevler toplum açısında oldukça kıymetli ve önemlidir diye düşünüyorum. Toplumumuza bir travma olarak yansıyan 6 Şubat depremi sonrası KTMMOB’nin çalışmaları bir başka önem kazanmaya başladı.

O dönemde bir arada katıldığımız toplantılarda öne sürdüğümüz çalışma metodojileri, ortaya koyduğumuz bilimsel metotlar bugün ne aşamada, maalesef geriye dönük baktığımda acı ile ifade etmek zorundayım ki; o günkü heyecan kadar değer gördü. Unutmamız gerekiyor ki, deprem kuşağında olan ve hayatımızı sürdüren bir toplumuz ve bu koşullara uymakla mükellefiz. Sadece yeni binalarda değil, eski binalarında dönüşmesi adına çok önemli ve kritik roller vardır. Yıl 2024, İmar Planları ile ilgili tartışmaların siyasetin göbeğinde ilerletildiği bir toplumdayız. Kimin hangi malının ne kadar değerleneceği üzerine yapılan tartışmaları izliyoruz. Bu çok acı vericidir.

Yıllar boyu İmar Planı olan şehirlerimizde dahi yapılan değişiklikler maalesef ve maalesef siyasetin kurbanı olmuştur. Eksikliklerimizi giderirken bilimi öne sürme dışında hiçbir izahatımızın olmaması gerekir. KTMMOB’nin ortaya koyduğu pozisyon, herkesle diyalog içerisinde ve herkesle eşit mesafede olması koşulunda ancak karşıda bir yankı bulabilecektir. KTMMOB’nin bu dönemde ortaya koyduğu prensibin çok değerli olduğunu ve takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Genel Kurul’da ortaya çıkacak sonuçlarda, artık Kıbrıs sorunundaki görüşme sürecinde iklim krizinin de yer alması gereken bir konu olduğunun altı çizilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bu bizim ortak vatanımızdır. Bu vatanı ortak paylaşıyoruz.

Kanlıdere taştığında her iki tarafta da problemler yaşayacağız. Sözlerime son verirken yeni seçilecek Başkan ve Yönetim Kurullarına çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

GARDİYANOĞLU: “56. DÖNEM HAYIRLI OLSUN, KAZANAN ÜLKEMİZ OLSUN, KAZANAN KTMMOB OLSUN”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu konuşmasında, “KTMMOB 55. Dönemi’nde görev alan Genel Başkan ve Yönetime, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak ayrı bir teşekkür borcum var. Bir Mimar olarak bu yıl meslekte yirmi beşinci yılımdır. Bakanlık olarak Tunç hocamdan (Tunç Adanır) ne zaman bir yardım talebinde bulunsak, veriler bize sağlandı. Bu yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Meslektaşlarımın sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının asgari ücret üzerinden yapılmaması konusunda çalışmalarımız başlatılmıştır. Sadece bu meslekte değil, belirlediğimiz on yedi sektörde çalışmalarımız başlatılmıştır. 56. Dönem hayırlı olsun, kazanan ülkemiz olsun, kazanan KTMMOB olsun” ifadelerini kullandı.

ERHÜRMAN: “KTMMOB’YE ÇOK BÜYÜK BİR GÖREVİN DÜŞTÜĞÜ DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

 CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, “konuşmaları dinlerken kafamdan şu cümle geçti. Buralarda yaşamanın acı veren bir tarafı var. Son dönemde ben kaç defa acaba KTMMOB’nin bir sivil toplum kuruluşu değil, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olduğunu söylemek zorunda kaldım onun sayısını hatırlamıyorum. Bunları söyledim de ne anlatabildim karşı tarafa, eminim ki hiçbir şey anlatamadım. Buranın niteliğinin farklılığını vurgulamaya çalışıyorum.

Hemen hemen tüm ülkelerde bilgi birikiminin yapılaştığı kurumların başında Mühendis ve Mimar Odaları, Barolar ve Tabipler Birlikleri gelir. Siz ‘Halk beni seçti, ben ne istersem yaparım. Bu kurumların yasalarını hiç onlarla görüşmeye gerek duymadan değiştirmeye de kalkarım’ diyemezsiniz. Sizin bu zihniyetiniz aslında ‘devlet, devlet’ dediğiniz şeyi çok da önemsemediğiniz, umursamadığınız, ne anlama geldiğini bilmediğiniz noktasında yoğunlaşıyor. 60 yıllık bir kurumsal yapının yasasının değiştirmeye kalkacaksınız ve onun bundan haberi olmayacak. Bu ne vahim bir cümledir. Memleketin kurumsal yapısından bir habersiniz. Bilimin yönetsel temelde ne ifade ettiğinden bir habersiniz. Bu zihniyet ortalığı tarumar etmiştir.

KTMMOB’ye çok büyük bir görevin düştüğü dönemden geçtiğimizi düşünüyorum. Tunç Adanır ve ekibine gösterdikleri yoğun çabadan ötürü teşekkür ederim, yeni seçilecek yönetimin de KTMMOB geleneği doğrultusunda toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket edeceğinden adım gibi eminim, onlara da yürekten başarılar dilerim” şeklinde konuştu.

TALAT: “KTMMOB’NİN TOPLUMA DAHA FAZLA KATKI YAPMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, “konuşmaları dinlerken 20 yıl önceye gittim. Annan Planı referanduma konma aşamasındaydı. Bu dönemde ben hep bir şeyin altını çizerdim. ‘Eğer bir çözüm gerçekleşirse bir yandan barışı kazanacağız, öte yandan da hayatımız kurallara bağlı ve uygun olarak yaşanacak.’ Onu hatırlattı bana bu konuşmalar. Bilimin önemi, bilme uymanın zorunluluğu, yapılan yasalara uymak, yasaların çağdaş olması.

O dönemde Avrupa Birliği’ne (AB) giriş söz konusuydu. AB’ye girdiğimiz zaman AB’nin kurallarına uymak zorunda oluşumuz. Böylece bugün yaşadığımız bu büyük sıkıntıları, büyük kuralsızlıkları yaşamayacağımız söz konusuydu. Bugünlerde yaşadığımız kuralsızlık ve sistemsizlik hem bizi yoruyor hem toplumu üzüyor.

Bu toplumun gelecek belirsizliğinin zirve yaptığı bu günlerde önemli örgütümüz KTMMOB’nin aynı zamanda fikir üreten görüş ortaya koyan bir örgüt olarak bu topluma daha fazla katkı yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu inançla yeni yönetime başarılar dilerim, görevi devreden yönetime de teşekkür ederim” dedi.

DİVAN BAŞKANLIĞI’NA GÖNDERİLEN TEBRİK MESAJLARI OKUNDU

Açılış konuşmalarının ardından Divan Başkanlığı’na gelen tebrik mesajları okundu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Ahmet Özant, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, KTMMOB Mimarlar Odası 53.-54. Dönem Başkanı Kozan Uzunoğlu’nun tebrik mesajları okundu.

FAALİYET VE MALİ RAPORLAR ÜYELER TARAFINDAN OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI

Genel Kurul’da ardından, Faaliyet ve Mali Raporlar okundu. Faaliyet Raporu’nu KTMMOB 55. Dönem Genel Sekreteri Nazife Yılmaz, Mali Raporu KTMMOB 55. Dönem Genel Saymanı Mert Girgen okudu. Faaliyet ve Mali Raporları üyeler tarafından oy birliği ile onaylandı.

 

KTMMOB GENEL BAŞKANI OY BİRLİĞİ İLE SERAN AYSAL SEÇİLDİ

Sonrasında KTMMOB Organları’nın belirlenmesine geçildi. KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal seçilirken, Yönetim Kurulu üyeleri; Celal Devrim Önen, Görkem Çelik, Nevter Zafer Cömert ve Türker Aktaç’tan oluşturuldu. Hasan Demirel Başkanlığı’ndaki Yüksek Onur Kurulu da; Bora Tüccaroğlu, Çağdaş Erdoğan Özgece, Gülcan Yalınca, Hüseyin Hürkal, Mehmet Akanyeti, Tezel Baykent olarak belirlendi. Denetleme Kurulu’na ise Ali Şakir Aremek ve İbrahim Alkan seçildi.

AYSAL: “YENİ DÖNEMDE FİZİKİ, KURUMSAL YAPILANMA VE YENİLENMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

KTMMOB 56. Dönem Genel Başkanı Seran Aysal Genel Kurul’da teşekkür ve yeni dönem hedefleri ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi. Genel Başkan Aysal, “Bizlere oylarınız ile gösterdiğiniz güven, bizler için onurdur, gururdur. Bilmenizi isterim ki; bu dönem sizlerin bu güçlü güveni ve desteği ile birlikte daha da yüksek çalışma azmi ile başlayacaktır. Ben öncelikle 2018-2022 döneminde Genel Başkanlık yaparken, sonrasında ise Tunç Başkan ile ara döneminde (22.12.2021-30.04.2022) Genel Sekreterlik görevini üstlenen Evren Çavdır kardeşimi ve ailesini, aynı şekilde onlarla birlikte hayatını kaybeden tüm canları saygı ile anarak sözlerime başlamak istiyorum.

Bugün Genel Başkan adayı olmam çok kısa süreli bir çalışmanın neticesinde oluşmuştur. Son noktayı da Genel Başkanımız Sayın Tunç Adanır ile birkaç gün önce her boyutu ile en son değerlendirmeleri bir bütün olarak yaparak başladık.

Tüm Oda başkanları ile onlar da yönetim kurullarımız ve üyelerimiz ile değerlendirme yaparak ve güçlü desteklerini duyarak, onlarla birlikte bugün organlara aday olup seçilen ekip de kuruldu ve güvenle yol çıkılması sağlanmıştır. Bu dayanışma ve çalışma genel kurula sonucuna da yansımıştır. Yönetim Kurulunun Danışman Başkanı Tunç Adanır’dan da talebimdir -ki olumlu görüşü benim son kararımda etkili olmuştur- yeni dönemde başlattığı çalışmaları aynı statüde ve azimle sonuçlandırma onayını da aldım.

Tunç Başkan’a bayrağı devraldığı günden bugüne kadar verdiği hizmetler için ne kadar teşekkür etsek azdır. Eleştirecek konularımız muhakkak ki vardır, özeleştri yapmamız gereken konular elbette vardır ve hep bunu yapmaya çalıştım kendi adıma, ama bu görevin ne kadar meşakkatli, ne kadar zor ve ne kadar özveri istediğini en yakından bilenlerden biri olarak, kendisine bu süreçte ekip arkadaşları ile birlikte Birliğime başkanlık ettiği için, yol gösterici, hak ve çıkarlarımızı elinden geldiği kadar koruduğu için teşekkür ediyorum. Kendisi ile birlikte bu yolu yürümeye devam edeceğim. Görevi devreden Nazife Yılmaz’a, Hasan Hacışevki’ye, önce Buket Asilsoy’a devamında Hatice Özsaltık’a ve Mert Girgen’e ve birlik organlarında görev olan tüm üyelere bugüne kadar koydukları emekler ve katkıları için de teşekkür ediyorum.

Kurulların katkıları yatsınamaz. Odalarımız ve kurullarımız olmaksızın bizlerin bu süreçleri yönetmesi ve ileri götürmesi mümkün değildir. Üstlendiğimiz görev dünden daha zorludur ve bu zorluğu yine kurullarımız ve Odalarımız ile aşmak durumundayız. Yolsuzluk, rüşvet ve ahlaki yozlaşmanın hergün bir önceki günü arattığını görmekteyiz. Üzücü olan ise aslında bunların bizler için sürpriz olmadığıdır. KTMMOB bu konu ve benzeri konularda taraf olması ve mücadele etmesi gerekmektedir. Toplumun bu konuda aşağıya çekilmesini, yok olmasını ve herhangi bir şekilde umut kaybetmesini önünde bizler engel olmalıyız, mücadeleye destek olmalıyız.

AYSAL: “YENİ DÖNEMDE YAPILACAK ÇALIŞMA ÇOKTUR”

Başlatılan çalışmaların devamı yeni dönem hedeflerindendir fakat özellikle fiziki, kurumsal yapılanma ve yenilenmeye ihtiyacımız olduğu da tartışmasız bir gerçeğimizdir. Beklenen ve bekleyen tüzükler var, bunların süratle Odalarımız ile istişare içerisinde yürüteceğiz ve planlayacağız. Bir taraftan depremin acılarını yaşarken, diğer taraftan Başbakanlık Deprem Denetleme Komitesi’nde meslektaşlarımızın okullar ile ilgili değerlendirmeleri sunulurken, bizim Birlik binamızın durumu da kabul edilebilir değildir.

Bizler meslek örgütüyüz, meslek insanlarıyız, bizde önce mesleki gerekler gelir. Dolayısı ile yeni dönemde ilk Birlik toplantısında ilk gündem maddemiz, mevcut Birlik binasının ne olacağı -ama ne olacağının ötesinde tüm / kısmen boşaltılacağı kesindir. Bu yapıda nasıl devam edeceğimizi tartışacağız ve Birlik Yönetim Kurulu’nda alternatifleri değerlendirip bir karar üreteceğiz. .

Çağlayan’da bir arazimiz var, önceki başkanlık dönemimde bu arazi ile ilgili gerekli sahiplenmeyi yaptık. Lefkoşa İmar Planı da tartışılmaya başlandı ama biz bunu geçen sefer bekledik zaman kaybettik, bu sefer beklemeden, süratle bir mimari yarışma sürecini başlatıp, vizelerimizin de bir araya geleceği, odalarımızın fiziki alt yapısını çözmeye çalışmamız gerekmektedir. Bunun önünün açılması için de gerektiğinde olağanüstü Genel Kurullar yapmamız da gerekebilir.

Etkin ve etkili olabilmek mesleki alanımızda görünür ve sözünü söyleyen Odalarla ve Birlik ile ancak mümkün olabilir. Trafikte, depremde, imarda, çevrede, kentsel tasarımda, mimarı yarışmalarda, enerjide, selde, taşkında, ülkenin altyapısında özetle insana ve yaşama dokunan her konuda sözümüzü söylemek görev sorumluluğumuz olduğu bilinci ile yeni dönem başlıyor.

Odalarda başlatmamız gereken bir örgütlenme ihtiyacı olduğunu da uzun bir süredir gözlemliyorum. Bu noktada üye aidiyetinin artırılması hedeflenecektir. Bunlar Birlik Yönetim Kurulu’nda çalışmamız gereken konular olduğunu değerlendiriyorum. Meslek Kurultayı yapmalıyız. Çok ince nüanslar ile Odalarımızda farklı bize zaman ve zemin kaybettiren bir kısmı gereksiz iç tartışmalar gidilmektedir. Bunları aşabileceğimiz yöntemlerden birinin meslek kurultayına süratle planlanması ve bu konularda çözümler üretmemiz gerektiğini ekip arakdaşlarımla değerlendiriyoruz. Odalarımızı ve üyelerimizi dışa açacak projeleri konuşmaya başlamamız gerektiğini  önceliklendirmemiz gerekmektedir. Bunlar gündemimizin ilk sırasında yer alacaktır.

Birliğin toplumda bir misyonu vardır, toplumun Birlikten bekledikleri vardır. Bunların gerçekleşebilmesi için KTMMOB taraf olacaktır. Bilimden, eşitlikten, adaletten, hukukun üstünlüğünden, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülke ve toplum menfaati her ne ise onlardan taraf olurken, peşkeşe, ranta, talana karşı da taraf olacağız.

Yozlaşmış parti siyasetinin ve bazı “siyasilerin” pençesindeki topluma umut uşığı olabilecek bir Birliğe ihtiyaç olduğu hepsimizin ortak görüşü olduğunu değerlendiriyorum. Birlik ve güçlü olacağız, kurumlarımızı korumak ve halkın değeri olarak devam etmelerini sağlamak sorumluluğumuzu bilimsel gerçekler, dialog, öneri ve uzlaşıdan  taraf olarak ve sorumluluk  alarak yürüteceğiz. Mesleki ve toplumsal konularda kalıplara sıkışıp sessizliği tercih etmeyeceğiz. Tüm bu özetlediğim ve diğer yapılacak çalışmalar ileri taşıyabilmemiz için, Birlik tüm üyelerimizin katkısını emeğini talep edıyor. Bu da tüm üyelerimize açık davetimdir.

Bilginize getirmek isterim ki geri de kalan 20-25 gün çok değerli ama bir o kadar da ilginçti. Birçok yönetici ve üyemizi daha yakından gözlemlemem, dinlemem, duymam ve birliğimiz için ayrı ayrı amaçları daha iyi anlama fırsatı buldum. Notlarımı aldım. Sırayla tüm notların üzerinden geçeceğiz.

Sözlerimi Cemal Süreya’nın sözleriyle sonlandırmak istiyorum; ‘Uğraşmam dünümle ve dünümdekilerle, ben yarına bakarım yanımdakilerle

Sevgi ve saygı ile hepinizi selamlıyorum.

KTMMOB 56. Olağan Genel Kurulu “Dilek ve Temenniler” bölümünde üyeler söz alarak görüş ve önerilerini aktarması ve genel değerlendirme ile sona erdi.

Related posts
Haberler

KALECİK III SÖZLEŞMESİ İLE İLGİLİ RAPOR KTMMOB’YE SUNULDU

2 Mins read
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası, toplum yararına…
Haberler

KTMMOB VE KTOEÖS OKULLARDAKİ GÜÇLENDİRME PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

1 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem başkanlığında KTMMOB’de toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, KTMMOB’den Genel…
Haberler

LAÇ BELEDİYESİ BAŞKANI ATASER, GENEL BAŞKAN AYSAL’I ZİYARET ETTİ

1 Mins read
Lapta Alsancak Çamlıbel (LAÇ) Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, KTMMOB’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Seran Aysal ile görüştü. Birlik binasında gerçekleşen görüşmeye, KTMMOB…