Haberler

AHMET ULAŞ KTMMOB’DE DÜZENLENEN PANEL İLE ANILDI

5 Mins read

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) 2001-2008 Dönemi Genel Başkanlarından Ahmet Ulaş, “Yönetime Katılım: İstanbul Kent Konseyi Deneyimi” konusunda düzenlenen panel ile anıldı. KTMMOB Konferans Salonu’nda 21 Aralık 2022 Çarşamba günü gerçekleştirilen panelin Moderatörlüğünü KTMMOB’nin önceki Genel Başkanlarından Selcan Akyel yaparken, sunumu da İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi gerçekleştirdi.

Panele, KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, Genel Sekreter Nazife Yılmaz, Genel Sayman Mert Girgen, Yönetim Kurulu Faal Üyesi Hasan Hacışevki, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Mimarlar Odası Başkanı Kozan Uzunoğlu, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün, Odaların Yönetim Kurulu üyeleri, KTMMOB’nin önceki Genel Başkanları Ahmet Ömer Çağnan ve Bektaş Göze, Onur Kurulu Başkanı Seran Aysal, Ahmet Ulaş’ın ailesi ve üyeler katılım gösterdi.

Açılış sunumunu KTMMOB Personeli Safinaz Yılmaz’ın yaptığı panelde Ahmet Ulaş’ın özgeçmişinden bilgiler paylaşıldı ve sonrasında da açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Panelde sırasıyla İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası (ETEK) önceki başkanlarından Themos Demetreou, Ulaş ailesi adına KTMMOB Genel Sekreteri Nazife Yılmaz ve KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır birer konuşma yaptılar.

YAĞCIOĞLU: “AHMET ULAŞ ELİNE SU DÖKÜLEMEYECEK DERECEDE İYİ BİR YÖNETİCİ”

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu etkinlikte yaptığı konuşmada, Ahmet Ulaş’ı yüz yüze olacak şekilde tanımadığını söyleyerek, “ancak çok iyi tanıdığımı iddia edebilirim” dedi. Gürkan Yağcıoğlu, Ahmet Ulaş’ın gerek mesleki gerek toplumsal mücadelelerde önemli rol ve sorumluluk üstlendiğini belirtti. Yağcıoğlu, Ahmet Ulaş’ı çalışma arkadaşları, yönetici arkadaşları, Birlik ve Oda personelinin anlatımı ile insanlık namına, dostluk ve iyi ikili ilişkiler namına tabiri caiz ise eline su dökülemeyecek derecede iyi bir yönetici olduğunu dinlediğini ifade etti. Yağcıoğlu sözlerini, “Ahmet Ulaş’ı başkanı olduğum meslek örgütü adına sevgi ve saygı ile anıyorum” diyerek sonlandırdı.

DEMETREOU: “İŞBİRLİĞİNİN ZOR VE TEHLİKELİ OLDUĞU DÖNEMLERDE BİR ARAYA GELEREK, BİRLİKTE ÇALIŞTIK”

Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası (ETEK) önceki başkanlarından Themos Demetreou da konuşmasında, geçmişte diyalog ve işbirliğinin zor ve tehlikeli olduğu dönemlerde bir araya gelerek, birlikte çalıştıklarını belirtti. Themos Demetreou, “Odaların başkanları olarak bir araya geldik ve çalıştık. İki toplum arasından barış köprüsü inşa etmek kolay olmadı ama biz bunun için çok uğraştık. Kıbrıslı Rum ve Türk mühendis ve mimarlar olarak, o zor zamanlarda hep bir yolunu bulduk ve bir araya geldik, araştırmalar, çalışmalar yaptık, işbirliğini geliştirmek için uğraştık. Ahmet Ulaş, barış için Kıbrıs sorununun çözümü ve sonrası için hep çok çalıştı. Bizlerin barış için çok şansımız oldu. Şimdi en zor zamanlardan geçiyoruz. Yeniden bir araya gelip çalışmalıyız. Ahmet Ulaş gibileri hatırlayarak, onlar nasıl yaşadıkları zor dönemleri aşmayı bildiler, şimdi de bu en zor dönemlerden yeniden birlikte çalışarak çıkmalıyız” şeklinde konuştu.  

YILMAZ: “MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYEN KİŞİLİĞİ, ÇALIŞKANLIĞI VE DÜRÜSTLÜĞÜ BANA HER ZAMAN ÖRNEK OLMUŞTUR”

Ulaş ailesi adına duygusal bir konuşma yapan KTMMOB Genel Sekreteri Nazife Yılmaz da, Ahmet Ulaş ile 1999 yılında İMO Yönetim Kurulunda görev yaptığı zamanlardan başlayarak 2008’de Birlik Genel Başkanlığı’nı bıraktığı döneme kadar yakında çalışma şansı olduğunu anlattı. Ahmet Ulaş’ın çok sayıda inansın hayatına dokunduğunu ve yol gösterici olduğunu belirten Nazife Yılmaz, “Ahmet abi deyince ilk aklıma gelen şey, onun şevkat dolu sevecen bakışı olur. Enver ve Salahi onun oğullarıydı ama bana da genelde bir baba şevkati ile ‘kızım” diye seslenirdi. Çok şanslıyım çünkü ben onunla hem ailece hem de Birlik çatısı altında mesleki ve toplumsal yönlerde paylaşımlarda bulundum ve aynı yolda yürüdüm. Mücadeleden asla vazgeçmeyen kişiliği, çalışkanlığı ve dürüstlüğü bana her zaman örnek olmuştur. Eminim pek çok kişi için de böyledir. Birliğimiz ve meslek Odalarımızın önemini, görevlerini ve sorumluluklarımızı bizlerin beynine öyle bir kazıdı ki Birliğimiz evimiz ve yaşam şeklimiz oldu. Yaşama hep mühendislik ve mimarlık mesleğinin, hukukun ve insan haklarının evrensel ilkeleri bağlamında bakmıştır. Güney ile olan sınır kapıları açılmadan önce çok büyük zorluklar ile izinler alarak Pile’ye oradaki meslektaşlar ile görüşmeye giderdik. Kahvede oturduğumuz zaman bizleri gözlemlemeye gelen sivil polislere de kahve ısmarlardı. İşte Ahmet abi böyle bir insandı” ifadelerini kullandı.

ADANIR: “AHMET ULAŞ, ODALAR VE BİRLİK OLARAK TEK SES OLMAYI BİZE AŞILAYAN KİŞİDİR”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır da konuşmasında, 2005 yılında Mimarlar Odası Yönetim Kurulu’na girdiğinde Ahmet Ulaşın KTMMOB Genel Başkanı görevinde olduğunu belirterek, Birliğin yasasının da 2005 yılında Meclis’te yasallaştığını anımsattı. Tunç Adanır, “KTMMOB’nin şu anda ayakta ve güçlü olmasının en büyük gerekçelerinden biri de KTMMOB Yasası’nın yürürlükte olmasından dolayıdır. Bu nedenle Ahmet Ulaş’a ve tüm ekibine bu yüzden tekrardan teşekkür ediyorum” dedi. Ahmet Ulaş’ın meslek Odaları arasında bir fikir ayrılığı olduğunda çok sakin bir tavırla konuyu tartıştırarak çözüme ulaştırdığını belirten Adanır, Ulaş’ın kızdığı zamanlarda bile sessiz kalarak kişilere herhangi bir kötü söz söylemediğini belirterek, “o yüzden bizdeki yeri farklıdır” dedi. KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, “Ahmet Ulaş’ın Oda Yönetim Kurullarında çalıştığımız dönemde bize abilik ederken, Odalar ve Birlik olarak tek ses olmayı bize aşılayan kişidir” şeklinde konuştu.

TÜLİN HADİ’YE TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, “Yönetime Katılım: İstanbul Kent Konseyi Deneyimi” konusunda sunumunu gerçekleştirdi.  Son olarak ise Tülin Hadi’ye sunum yapmasından ötürü KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır ve Ahmet Ulaş’ın eşi Emel Ulaş tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Related posts
Haberler

TEKNİK GÖZLEM 56. DÖNEM’İN İLK SAYISI YAYINLANDI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından hazırlanan e-bülten olan Teknik Gözlem’in 56. Dönem’e ait ilk sayısı yayınlandı. İçeriğinde Birlik…
Haberler

SERAN AYSAL: “OKULLARIN GÜÇLENDİRME SÜRECİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

2 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal, okulların yapısal güçlendirme standartları için ortak çalışmalar yürütüleceğini açıkladı. Genel Başkan Aysal Kıbrıs Net Haber’e açıklamalarda bulundu. Seran…
Haberler

Aysal: “Ülkenin menfaatinden yana taraf, peşkeşe, ranta ve talana ise karşı mücadeleden tarafız.”

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülkenin menfaatinden yana taraf olduklarını vurgulayarak,…