Haberler

CTP Heyeti, KTMMOB’yi ziyaret etti

4 Mins read

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) heyeti, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (KTMMOB) 9 Ekim 2023 Pazartesi günü ziyaret etti. Birlik binasında gerçekleşen toplantıya, KTMMOB’den Genel Başkan Tunç Adanır, Genel Sekreter Nazife Yılmaz, Genel Sayman Mert Girgen, Birlik Yönetim Kurulu Faal Üyesi Hasan Hacışevki ile Oda Başkanları katılırken, CTP’den Genel Başkan Tufan Erhürman ve bazı milletvekilleri katılım gösterdi.

Adanır: “Hükümetin gerek yasa, gerek tüzüklerde yürürlüğe koymaya çalıştığı fikirler bizi rahatsız ediyor”

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır toplantının açılışında yaptığı konuşmaya, CTP heyetine Birliği ziyaret ettikleri için teşekkür ederek başladı. “Her zaman için gündemde olan gerek Birlik ve Birliğe bağlı Odaların teknik ve bilimsel konularla ilgili gündemde olan toplumsal konularla ilgili sürekli olarak fikir alışverişinde bulunuyoruz” diyen Tunç Adanır, “Özellikle son dönemlerde mesleki yasalarımızla, teknik daireler ile ilgili ve en önemlisi basın özgürlüğü ve bireysel özgürlüklerle ilgili son dönemde yaşadığımız hukuksal olmayan kararlarla yürürlüğe koymaya çalıştığı fikirler ve düşünceler bizi Birlik ve Odalar olarak üzmekte ve rahatsız etmektedir” şeklinde konuştu.

Adanır: “KTMMOB olarak CTP ile fikir teatisinde bulunmamız olumlu ve sevindiricidir”

KTMMOB Genel Başkanı Adanır, özellikle bu konularla ilgili Siyasi bir parti ile fikir teatisinde bulunmanın olumlu ve sevindirici olduğunu belirtti. Adanır konuşmasının devamında; “2023 Ocak ayında Belediyeler Yasası düzenlenirken, CTP’nin Meclis’teki komisyonda milletvekillerinin büyük desteğini görerek yasada düzenleme yapıldığını, özellikle binaların denetimi konusunda yasadaki iyileştirme ile projelerin kontrollüğü konusunda çalışmaları tamamlayarak, uygulamaya başladık.

Adanır: “Yapı Denetimi portalını hayata geçirdik. Ülkemiz için çok önemli bir adımdır”

Birlik çatısı altında müelliflerin sahada kontrollüğü ile ilgili portalı hazırlayıp geliştirdik. 18 Eylül 2023 tarihinden itibaren Lefkoşa Türk Belediyesi, Mağusa Belediyesi, Lefke Belediyesi ve Gönyeli Belediyesi ile bu çalışmayı hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu ülkemiz için çok önemli bir adımdır. Biliyorsunuz deprem sürecinden sonra genel olarak herkes binaların sağlamlığı ve sağlıklı olmasıyla ilgili sorgulamayı çok yapmıştı. Bu yapmış olduğumuz ve yasa ile desteklediğimiz oluşum, uzun vadede hem binalarımızın güvenilir olarak yapılmasını hem inşaat sektörünün, hem de emlak sektörü olarak, güvenilir ve düzgün bir şekilde uygulamanın sağlanmasını gerçekleştirecektir. Bundan dolayı da Meclis’teki desteklerinizden dolayı tekrardan teşekkür etmek isteriz.

Adanır: “Merkezi İhale Komisyonu Tüzüğü’nde yapılan değişiklik hakkında Anayasa Mahkemesi’nde dava açtık”

Bunun yanında son dönemlerde yaşadığımız, özellikle Bakanlar Kurulu kararıyla Merkezi İhale Komisyonu Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle; Bakanların talebiyle veya ihtiyaç veya eksiklik görmesi veya teknik yeterlilik bulması halinde devlet projelerinde Türkiye Cumhuriyeti’nden kamuda çalışan mimar, mühendis, iç mimar ve teknikerlerin getirilmesi konusunda bir tüzük değişikliği yapmışlardı. Bununla ilgili gerekli uyarıları ve görüşmeleri yapmamıza rağmen herhangi bir değişiklik olmamıştı. Bunun sonucunda biz de Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda bir dava açmış bulunmaktayız.

Adanır: “KIB-TEK’in güçlü olarak yaşatılması ve bunun devamlılığı görüşündeyiz”

KIB-TEK ve enerji konusunda da sürekli olarak ülkedeki enerji arzıyla ilgili çalıştaylar, bilgilendirmeler yapmaktayız. Odalarımızın görüşleri sürekli olarak bu konuda gündemde olmaktadır. Bu görüşlerimize, önerilerimize ve tavsiyelerimize rağmen AKSA ile yapılan sözleşmenin uzatılması ve bunun devamında gelen süreçlerin olumsuzluğu yanında bizler ülkemizin kendi değerimiz ve stratejik olarak önemli olan KIB-TEK’in güçlü olarak yaşatılması ve bunun devamlılığı görüşündeyiz. Genel olarak bu konularla ilgili sizlerle fikir teatisinde bulmak bizleri sevindirecektir” ifadelerini kullandı.

Erhürman: “Okullarda tamirat yapılması için geç kalındı, koca yaz tatili heba edildi”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da konuşmasında, KTMMOB ile sık sık görüştüklerini ve istişare halinde olduklarını ifade etti. Tufan Erhürman, 6 Şubat’ta Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından özellikle okullarda ciddi bir tarama başlatılması gerektiğini ancak ülkeyi yönettiğini iddia edenlerin bu sorunları görmezden geldiklerini ifade etti. Erhürman, okullarda tamirat yapılması için taramalarda geç kalındığını ve koca bir yaz tatilinin heba edildiğini, öğrenciler okullardayken aslında bütün bunları şimdi yapılmak zorunda kalınacağını söyledi.

Erhürman: “Tam gün eğitimi yüzlerine gözlerine bulaştırdılar” CTP’nin uzun bir süreden beridir eğitimde tam güne geçilmesi gerektiğiyle ilgili söylemleri bulunduğunu anımsatan Tufan Erhürman, hükümetin bunu da yüzüne gözüne bulaştırdığını kaydetti. Ülkedeki nüfus artışından dolayı trafik, sağlık ve eğitim alanlarında ciddi sorunlar ortaya çıktığına işaret eden Erhürman, bu sıkıntıların nüfus planlaması yapılmadan çözülemeyeceğini belirtti. Ülkenin en büyük sorunu olan Kıbrıs Sorununda gelinen son aşamada Kıbrıslı Türklerin yok sayıldığını dile getiren Erhürman, “BM Genel Kurulu’nda Sayın Hristodulis ve Sayın Erdoğan’ın karşılıklı atışması oluyor. Biz orada yokuz” dedi. Türkiye’de bazı siyasilerin son dönemde “KKTC yerine artık Kıbrıs Türk Devleti demeliyiz” ifadesi kullandığını aktaran Erhürman, “Ülkeyi yönettiğini iddia edenlerin de bilmediğini anladığımız bir şeyler yaşanıyor” dedi. Tüm bunların artık onurlarına dokunduğunu vurgulayan Erhürman, bütün bu sebeplerden dolayı hükümete “Utan ve Git” dediklerini anımsattı.

Related posts
Haberler

TEKNİK GÖZLEM 56. DÖNEM’İN İLK SAYISI YAYINLANDI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından hazırlanan e-bülten olan Teknik Gözlem’in 56. Dönem’e ait ilk sayısı yayınlandı. İçeriğinde Birlik…
Haberler

SERAN AYSAL: “OKULLARIN GÜÇLENDİRME SÜRECİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

2 Mins read
Genel Başkan Seran Aysal, okulların yapısal güçlendirme standartları için ortak çalışmalar yürütüleceğini açıkladı. Genel Başkan Aysal Kıbrıs Net Haber’e açıklamalarda bulundu. Seran…
Haberler

Aysal: “Ülkenin menfaatinden yana taraf, peşkeşe, ranta ve talana ise karşı mücadeleden tarafız.”

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülkenin menfaatinden yana taraf olduklarını vurgulayarak,…