Haberler

SERAN AYSAL: “OKULLARIN GÜÇLENDİRME SÜRECİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

2 Mins read

Genel Başkan Seran Aysal, okulların yapısal güçlendirme standartları için ortak çalışmalar yürütüleceğini açıkladı.

Genel Başkan Aysal Kıbrıs Net Haber’e açıklamalarda bulundu. Seran Aysal, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardan depreme dayanıklılık için yapılan ön incelemelerin ardından okullar içerisinde öncelikli belirlenen binalar için başlayan ileri incelemelerin önemli bir kısmının tamamlandığını ve bu proje dosyalarının Başbakanlık bünyesindeki Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komisyonu’na sunulduğunu ifade etti.

Güçlendirme ihalelerinin devam ettiğini söyleyen Aysal, mevcut yapı rölöve ve durum tespiti, numune alma ve laboratuvar analizleri, performans analizleri, maliyet analizi ve ihale ile iş yapım sürecini kapsadığını vurguladı.

Aysal, “Bazı okul binalarındaki güçlendirme ihtiyacının hem yapım hem mali kabul edilebilir limitlerin üzerinde olmasından dolayı binaların kullanım dışı bırakılması kararı alındı. Önemli bir kısmında güçlendirme kararı alındı. Bunların içerisinde saha uygulamaları (inşa) başlayanlar vardır. Bazı okul binalarının da güçlendirme ihtiyacı olmadığı ve aynen kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. 2 okulda da çalışmalar tamamlanmış ve teslim edilmiştir” dedi.

Genel Başkan Aysal, KTMMOB’ye bağlı İnşaat Mühendisleri Odası’nın deprem çalışması yanı sıra okulların standardının geliştirilmesi, okul yapılarındaki fiziki diğer eksikliklerin tamamlanması ile ilgili bir kılavuz oluşturulması ve bir standart sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Aysal, bu kapsamda ilk etapta KTMMOB’ye bağlı Gıda Mühendisleri Odası’nın okul kantinlerindeki gıda güvenliği ile ilgili gözlem yapması ve bir standart oluşturmak için çalışma yapması öngörülmektedir.

Okullarda yapısal bakım ve iyileştirme ihtiyaçlarının bulunduğunu vurgulayan Aysal, özellikle okul açılış döneminde yapılan bakımların kalıcı olabilmesi ve uzun ömürlü olması için sorunun yüzeysel ve görsellik ötesinde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, öğretmen sendikalarımız ile, mevcut okul yapılarındaki altyapının iyileştirilmesi kapsamında hazırlamak istedikleri kılavuzun geniş kapsamlı olması; çevre, peyzaj, gıda, iklimlendirme gibi birçok başlıkta fiziki durumun üzerinde durulacağını ve geliştirilmesine katkı sağlanma hedefleri olduğunu ve bu başlıklardan biri de özellikle engelli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla erişilebilirlik başlığında yeni çalışma yapılmasının konuşulduğu ve hedeflendiği bilgisini paylaştı.

Related posts
Haberler

TEKNİK GÖZLEM 56. DÖNEM’İN İLK SAYISI YAYINLANDI

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından hazırlanan e-bülten olan Teknik Gözlem’in 56. Dönem’e ait ilk sayısı yayınlandı. İçeriğinde Birlik…
Haberler

Aysal: “Ülkenin menfaatinden yana taraf, peşkeşe, ranta ve talana ise karşı mücadeleden tarafız.”

1 Mins read
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülkenin menfaatinden yana taraf olduklarını vurgulayarak,…
Haberler

Çevre Örgütleri Temsilcileri, Genel Başkan Aysal’ı ziyaret etti

2 Mins read
Aysal: “Çağdaş ve planlı gelişen bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından biri İmar Planları’dır” Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB)…