Odalar

KTMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Olağanüstü Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi

2 Mins read

Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere, 11 Mart 2023 Cumartesi günü, Gönyeli-Alayköy Belediyesi Konferans Salonu’nda “Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü” gündemiyle 54. Dönem 2. Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirilmiştir.

16 Ocak 2023 tarihli “Belediyeler (Değişiklik) Yasası” 17.Maddede tanımlanan “Belediyelerin İmara İlişkin Görevleri” bölümünde; plansız ve sağlıksız şehirleşmenin önüne geçebilmek, imar faaliyetlerinde daha etkin bir şekilde görevleri düzenleyebilmek ve yönlendirebilmek amacıyla (6.) fıkrasında belirtilen yükümlülükler doğrultusunda mesleki sorumlulukların tanımlandığı “Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü”, olağanüstü genel kurulumuzda görüşülmüş ve onaylanmıştır.

Tüzüğün hayata geçirilmesiyle, mesleki denetimin ada çapında yayılması ve mimarların kendi şantiyelerinde müellif olarak  çok daha fazla etkin olmalarına yönelik önemli yasal bir altyapı da oluşturulmuş olacaktır. Belediyeler Değişiklik Yasası ile arzu edilen düzeyde ve nitelikte mesleki yapı denetiminin gerçekleşmesinde belediyelerimiz kadar, üyelerimize ve mühendislere de önemli sorumluluklar düşmektedir. Yeni oluşturulacak denetim sistemiyle güvenli ve nitelikli yapı  elde edilirken, tüm disiplinlere ait denetim süreçleri de belgelenecek ve her bir binanın kapsamlı sicili belediyelerimizde de arşivlenebilecektir.

Uzun yıllardır, gerek odamız, gerekse birlik nezdinde mesleki denetimin yaygınlaşması için çok yoğun çaba sarfeden ve hala uğraşlarını sürdüren Birlik Genel Başkanımız Tunç Adanır’a genel kurulumuza verdiği katkılardan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Divan başkanlığını özveriyle yürüten Sn. Mehmet Akanyeti’ye, divan sekreterleri Özge Özbekoğlu ve Ürün Ekenoğlu’na, birlik altında oluşturulan yapı denetimi komisyonunda oda yönetimi adına görev yapan ve tüzüğün hazırlanmasına emek veren Safiye Özaltıner’e ve Ferruh Dülgeroğlu’na, tüm yönetim kurulu üyelerimize ve genel kurula gelerek katkı koyan değerli üyelerimize çok teşekkür ederim.

En kısa sürede, Yetki Kurulu ve Bakanlar Kurulu onay süreçlerini de sonuçlandırmayı hedeflediğimiz  Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü’nün hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla

Mimarlar Odası Başkanı

Kozan Uzunoğlu

Related posts
Odalar

EMO LABORATUVARI AKREDİTASYON KURULUŞU TARAFINDAN DENETLENEREK TEKRARDAN TESCİLLENDİ

1 Mins read
KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası olarak kamu menfaati korunarak yürütülen, tüketicilerin güvenilir ürünlere ulaşması adına yapılan ithalat öncesi denetimlerin önemli bir parçasını oluşturan…
Odalar

TÜRKAK AKREDİTASYON DENETLEMESİ BAŞARIYLA GEÇİLDİ

1 Mins read
İnşaat Mühendisleri Odası Laboratuvarı, Türkak Akreditasyon Denetlemesini Başarıyla Geçti İnşaat Mühendisleri Odası Laboratuvarı, 8 Mayıs 2024 tarihinde Türkak tarafından gerçekleştirilen akreditasyon denetlemesini…
Odalar

PMO ETKİNLİK DUYURUSU

1 Mins read
“Dünya Göçmen Kuşlar Günü” nedeniyle 11 Mayıs Cumartesi günü Gazimağusa’da Gülseren Göleti’nde 07.00-08.00 saatleri arasında ortak etkinlik gerçekleştirilecek. Peyzaj Mimarları Odası’nın içinde…