Odalar

KTMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Olağanüstü Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi

2 Mins read

Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere, 11 Mart 2023 Cumartesi günü, Gönyeli-Alayköy Belediyesi Konferans Salonu’nda “Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü” gündemiyle 54. Dönem 2. Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirilmiştir.

16 Ocak 2023 tarihli “Belediyeler (Değişiklik) Yasası” 17.Maddede tanımlanan “Belediyelerin İmara İlişkin Görevleri” bölümünde; plansız ve sağlıksız şehirleşmenin önüne geçebilmek, imar faaliyetlerinde daha etkin bir şekilde görevleri düzenleyebilmek ve yönlendirebilmek amacıyla (6.) fıkrasında belirtilen yükümlülükler doğrultusunda mesleki sorumlulukların tanımlandığı “Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü”, olağanüstü genel kurulumuzda görüşülmüş ve onaylanmıştır.

Tüzüğün hayata geçirilmesiyle, mesleki denetimin ada çapında yayılması ve mimarların kendi şantiyelerinde müellif olarak  çok daha fazla etkin olmalarına yönelik önemli yasal bir altyapı da oluşturulmuş olacaktır. Belediyeler Değişiklik Yasası ile arzu edilen düzeyde ve nitelikte mesleki yapı denetiminin gerçekleşmesinde belediyelerimiz kadar, üyelerimize ve mühendislere de önemli sorumluluklar düşmektedir. Yeni oluşturulacak denetim sistemiyle güvenli ve nitelikli yapı  elde edilirken, tüm disiplinlere ait denetim süreçleri de belgelenecek ve her bir binanın kapsamlı sicili belediyelerimizde de arşivlenebilecektir.

Uzun yıllardır, gerek odamız, gerekse birlik nezdinde mesleki denetimin yaygınlaşması için çok yoğun çaba sarfeden ve hala uğraşlarını sürdüren Birlik Genel Başkanımız Tunç Adanır’a genel kurulumuza verdiği katkılardan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Divan başkanlığını özveriyle yürüten Sn. Mehmet Akanyeti’ye, divan sekreterleri Özge Özbekoğlu ve Ürün Ekenoğlu’na, birlik altında oluşturulan yapı denetimi komisyonunda oda yönetimi adına görev yapan ve tüzüğün hazırlanmasına emek veren Safiye Özaltıner’e ve Ferruh Dülgeroğlu’na, tüm yönetim kurulu üyelerimize ve genel kurula gelerek katkı koyan değerli üyelerimize çok teşekkür ederim.

En kısa sürede, Yetki Kurulu ve Bakanlar Kurulu onay süreçlerini de sonuçlandırmayı hedeflediğimiz  Mimarlar Odası Mesleki Kontrollük Tüzüğü’nün hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla

Mimarlar Odası Başkanı

Kozan Uzunoğlu

Related posts
Odalar

23 Mart 2023 Dünya Meteoroloji Günü Mesajı 

4 Mins read
Birleşmiş Milletlerin bir uzmanlık kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı ana sözleşmesinin, yürürlüğe girdiği tarih olan 23 Mart (1950) her yıl  Dünya Meteoroloji günü…
Odalar

FARKINDALIĞI ARTIRARAK DEĞİŞİMİ HIZLANDIRMALIYIZ

2 Mins read
Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olan su, en küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, biyolojik yaşamı ve bütün insan…
Odalar

KTMMOB'ye bağlı Makine Mühendisleri Odası Olağanüstü Genel Kurulu'nu yaptı

2 Mins read
Değerli Üyelerimiz, 11.03.2023 tarihinde KTMMOB Lokalinde yapılan ‘’Olağanüstü Genel Kurulumuz’da’’ Alayköy Sanayi Bölgesinde bulunan Laboratuvar Binasının kiralanması, kiramızda olan Vize Bürosu Ofisimizin…