Skip to main content

Tarımsal Öğretimin Başlangıcının 175. Yılı Kutlama Etkinliği Gerçekleşti.

.

Tarımsal Öğretimin Başlangıcının 175. Yılı kutlama etkinliği bu yıl pandemi nedeni ile online olarak yapıldı. Ziraat Mühendisleri Odası organizasyonu, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ev sahipliği ile online yapılan kutlama etkinliğinde Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam açılış konuşmasını yaptı.

Uluçam konuşmasında KKTC’de bulunan Ziraat Fakülteleri ve Güzelyurt Meslek Lisesinde bulunan Tarım Bölümü hakkında güncel bilgiler paylaştıktan sonra yeni mezun olan Ziraat Mühendisi Şeyda Aldağ konuşma yaptı.

KTMMOB Başkanı Seran Aysal “Tarım arazilerinin korunması konusunda büyük tartışmalar yaşanan İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa imar planına değindi ve Üniversitelerin de bu süreçte aktif olması ve gerekli desteği vermesi gerektiğini belirtti.  Ayrıca eğitimin önemi, Oda ve Üniversiteler arasındaki işbirliğinin gerekliliği, sürdürülebilir tarım ve covit 19 sürecinde ziraatın ve gıdaya erişimin önemine değinerek nitelikli tarım arazilerin üretimde tutulması gerektiğini ifade ederek organizasyonu gerçekleştirenleri kutladı.”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır ve Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atilla Aşkın günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptıktan sonra Lefke Avrupa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadık Ülker’in konuşmasının ardından Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’da günün önemi hakkında konuşma yaptıktan sonra etkinlik LAU Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kahramanoğlu’nun Sürdürülebilir Tarım ve Yeni Teknolojiler ve Yrd. Doç. Dr. Murat Helvacı’nın Biyolojik Mücadele ve Önemi hakkındaki sunumları ile etkinlik sona erdi.