Skip to main content

BAĞIMSIZ CUMHURBAŞKANI ADAYI SERDAR DENKTAŞ KTMMOB’Yİ ZİYARET ETTİ

.

 

.

 

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal ve Genel Sayman Mert Girgen, Yönetim Kurulu Faal Üyesi Evren Çadır ve KTMMOB’ye bağlı Oda Başkanları veya temsilcileri katıldığı ziyarette,

KTMMOB’nin Kıbrıs Türk Toplumu Liderliği ve  Cumhurbaşkanlığı Makamına bakışı, Kıbrıs Konusu, Akdenizdeki gelişmeler, Maraş, Türkiye ve Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere, güncel konular, beklentileri ve görüşleri aktarılmış ve sorularla adayın izleyeceği siyaset hakkında fikir edinilmiştir. Cumhurbaşkanı adayı Serdar Dentaş’ta adaylığı, seçilmesi durumunda hedefleri paylaştı.   

AYSAL: “CUMHURBAŞKANIN İRADESİ VE ÖNCELİĞİ KIBRIS TÜRKÜNÜN HAKLARI VE GELECEĞİ İÇİN OLMALIDIR”

KTMMOB Başkanı Seran Aysal da konuşmasında başında dünyanın tanıdığı Kıbrıs Türk Toplumu Liderliği ve Cumhurbaşkanlığı makamımın Kıbrıs Türk için en önemli makamı olduğunu o nedenle siyasi beklentilerle yıpratılmaması ve Kıbrıs Türkünün ortaya koyacağı iradeye de saygı duyulması gerektiğinin altını çizdiği.  Denktaş’ın odaya yabancı olmayan bir siyasetçi olduğunu, hükümet dönemlerinde birlikte bir çok konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi. Aysal, Denktaş’ın siyasi geçmişi ve siyasetteki tecrübesini göz önüne aldıklarında adaylık kararından ve birliği ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı yarışını kazanacak isimden beklentilerinin en başında Kıbrıs Türkünü en erken zaman dünya ile bütünleşmemiz için bir çözüme dayalı barışı gerçekleştirmesi, gerek görüşmecilik süreçlerinde gerek iç konularda Kıbrıs Türkünü en iyi şekilde temsil etmesi ve güçlü bir irade göstermesi olduğunu ifade ederek, KTMMOB’nin Kıbrıs Konusu, Akdenizdeki gelişmeler, Maraş, Türkiye ve Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere, beklentileri ve görüşlerini aktardı. Denktaş’ın seçilmesi halinde, hükümet ve muhalefette olduğu dönemlerde olduğu gibi her kesimin sesini dinlemesi, her görüşü kucaklaması yönündeki çizgisini sürdüreceğine olan inancını dile getirdi, Cumhurbaşkanlığının talep edileceği her katkının KTMMOB tarafında bugüne kadar verildiği gibi bugünden sonra da verileceğini ifade etti.

DENKTAŞ: “GEÇMİŞTE KIBRIS TÜRKÜNE VAR OLAN SAYGILI DURUŞU YENİDEN KAZANMAMIZ GEREKİYOR”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş, geçmişte Kıbrıs Türküne var olan saygılı duruşun yeniden kazanılması gerektiğini, bunun için de önce kendi kendimize saygı duymayı yeniden hatırlamamız gerektiğini söyledi.
KKTC’nin siyaseten kısa sürede tanıtılmasının mümkün olmadığını dile getiren Denktaş, ancak 5 yıllık süre içerisinde hem Türkiye, hem Güney Kıbrıs hem de Dünya ile ilişkileri farklı bir zemine taşımanın mümkün olduğunu söyledi.
Geçmişte Kıbrıs Türküne var olan saygılı duruşun yeniden kazanılması gerektiğini bunun için de önce kendi kendimize saygı duymayı yeniden hatırlamamız gerektiğini ifade eden Denktaş, bu durumun sektörler arasında da, hükümet-muhalefet arasında ve Cumhurbaşkanı-Meclis-Hükümet arasında da olması gerektiğini kaydetti. Atılacak olan tek taraflı adımlarla Güney’in Kıbrıs Türkü ile işbirliği yapmasının yavaş yavaş ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Denktaş şunları kaydetti: “Masada çağrılmamız halinde olan iki toplumlu iki kesimli Federasyondur. Ancak görülüyor ki bizim aklımızdaki Federasyon onlara uymuyor, onların aklındaki de bize uymuyor. O zaman bunu bir sona getirmemiz gerekiyor. iki halkın birbirine güven duyacağı bir yapıda başka bir şey yapalım dememiz lazım. Masada güç paylaşamayacağız bellidir. Ancak fırsat paylaşabiliriz. Yeter ki bugüne kadar o masaya konamayan güven ortamını o masaya koyabilelim.

Denktaş, Türkiye ile son yıllarda ilişkilerin bir şekilde “al-ver” bağına döndüğüne değinerek oysa Türkiye ile çok özel bağların olduğunu ve bu bağın yeniden anımsatılmasının artık gerekli olduğunu belirtti. Denktaş şunları belirtti:
“Buradaki iradeye Türkiye’deki irade ile karşılıklı bir saygıyı yeniden yaratmak mümkün. Ancak, karşılarına gittiğinizde orada bir söz verip burada başka yaparsanız, toplumdan kabul ve onay almadığınız konuları yapamayacağınızı bile bile ‘yaparım’ deyip yerine getirmezseniz, atılması gereken bir adımı atmayıp gelip sümen altı yaparsanız, elbetteki karşı taraf da kendi tedbirleri alır. Denktaş seçilmesi halinde kendi iç yapımızda ve Türkiye ile bu ilişkileri müşterek hedefler koyarak yeniden istenilen noktaya taşıyacağını söyledi.

Oda başkan ve temsilcilerinin soruları ile ziyaret tamamlanmıştır.