Skip to main content

BASIN AÇIKLAMASI: KTMMOB olarak Gazze’de yaşanan bu katliamı kınıyoruz!!!

Bilindiği üzere 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması esnasında tüm dünyayı derinden sarsan olaylar yaşanmıştır. Zaten yıllardır hakları gasp edilen ve silahsız olarak bu açılışı protesto etmek isteyen Filistinlilere karşı İsrail güvenlik güçleri tarafından ateş açılmış bunun sonucunda 60’dan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu açık bir insanlık suçudur. Bu olayla birlikte Ortadoğu’da kalıcı bir barışa ulaşılmasına dair umutları tükenme noktasına getirmiştir. ABD ve İsrail yönetimlerinin sorumlu olduğu bu gelişmeler tüm dünyayı endişelendirmekte ve kendi halklarından dahi tepkiler yükselmektedir.

Bu çerçevede KTMMOB olarak Gazze’de yaşanan bu katliamı kınadığımızı ve hem ülkemizde hem de uluslararası boyutta gerekli tepkinin kararlılıkla ve ivedilikle verilmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Elbette ki bu olay ve geçmişte yaşanan benzer olaylar, bize din, dil ve ırk ayırt etmeksizin daha yüksek bir dirayetle mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Bu vesileyle Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlikleri başta olmak üzere tüm dünya ülkelerini, ABD ve İsrail devletlerinin çıkarları uğruna tesis etmeyi amaçladığı ayrışma ve savaş ortamına alet olmayarak her koşulda barışı hedeflemeye ve bu uğurda yapılabilecek tüm girişimleri yapmaya davet ediyoruz.

 

Seran Aysal

KTMMOB Genel Başkanı