Skip to main content

II.YERBİLİMLERİ KONGRESİ

 

.

AYSAL:Her Konuda Devlet Politikası Oluşturmamız Gerekmektedir

KTMMOB’ye bağlı Yerbilim Mühendisleri Odası ve TMMOB Maden, Jeoloji, Jeofizik ve Petrol Mühendisleri Odaları’nın Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının katkısı ile birlikte düzenlediği II.Yerbilimleri Kongresi başladı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan ve üç gün sürecek kongre KTMMOB Yerbilim Mühenisleri Odası Oğuz Vadilili’nin açılış konuşması ve sırasıyla; TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Yüksel Kurt, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Şevket Demirtaş, KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuşmalarıyla başladı.

KTMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mert Girgen ile kongreye katılan KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal konuşmasında özetle; Odaların eşitlik prensibi ile düzenledikleri etkinliğin önemli bir mesaj olduğunu ve devletler arası ilişkininde aynı eşitlikte yürütülmesi geretiğinin belirtti. Kıbrıs sorununun etkisi altına alan en önemli konunun kuşkusuz Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının varlığı olduğunu ve bu yönüyle de kongrenin öneminin arttığını vurguladı. Orta doğudaki çatışmaların sebebinin doğal enerji kaynalarına sahip olma olduğu, KTMMOB’nin görüşününde doğal kaynaklarının halkın malı olduğunu belirtti . Kıbrıs’ın karasal ve denizel alandaki doğal kaynaklarında Kıbrıs Türk toplumunun tartışılmaz eşitlik ve adalet temelindeki hak sahipliliğini kimse sorgulayamaz ve yadsıyamaz dedi.

Ülkemizde taş ocakları konusuna da değinen Başkan Aysal; çevreyi ve doğayı tahrip eden; insanın işlemesi değil, doymaz karlar için hoyratça ve acımasızca yok etmesi olduğunu belirtti. Yerel kaynaklar ve Türkiye’den gelen suyun radikal önlemler alınmaması halinde 15-20 yıl içinde yine su sıkıntısı yaşanacağını belirtti.

Adadaki ve çevresindeki doğal kaynaklarımız ve Türkiye'den gelen su için devlet politikası oluşturmamız gerekmekte olduğunu belirten Genel Başkan Aysal; Hatalı politikalar nedeniyle devlet mekanizması içerisin de ne politika oluşturacak insan kaynağı kaldığını ne de politika oluşturulsa bile bunu yönetecek kadro kalmadığını belirtti ve yılların hatalı yönetim şekli nedeniyle kendi ülkemizde söz sahibi olamaz duruma getirildiğini vurguladı. Türkiye’deki teknik kadroların bilgisine, tecrübesine ve katkısına ihtiyaç olduğunu, ama bunun Kıbrıslı Türkler yerine işi yapmak anlamına gelmediğini, talep edilen katkı ve desteğin yürüdüğümüz yolda yoldaş olunması olduğunu ifade ettiği konuşmasını kongreye başarı dileyerek tamamladı.