Skip to main content

CTP GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI TUFAN ERHÜRMAN KTMMOB’Yİ ZİYARET ETTİ

.

Cumhurbaşkanı adayı Erhürman, beraberindeki heyetle birlikte KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, Genel Sayman Mert Girgen, Yönetim Kurulu Faal Üyesi Evren Çavdır ve KTMMOB’ye bağlı Oda Başkanları veya temsilcileri katıldığı ziyarette,

KTMMOB’nin gündemdeki konular, pandemi süreci ve dere yatağına inşa edilme düşüncesindeki hastanesi, hidrokarbon  krizi ve Akdenizdeki gelişmeler, Kıbrıs Konusu, Enerji, Maraş, Türkiye ve Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere, Toplumu Liderliği ve Cumhurbaşkanlığı Makamına bakışı, beklentileri ve görüşleri aktarılmış ve sorularla adayın izleyeceği siyaset hakkında fikir edinilmiştir. Cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman’da adaylığı, seçilmesi durumunda hedefleri ve yönetim düşünelerini paylaştı.

AYSAL: DÜNYA İLE BÜTÜNLEŞMEMİZ İÇİN EN ERKEN ZAMANDA ÇÖZÜM VE BARIŞ İÇİN AKTİF ÇALIŞILMALIDIR

KTMMOB Başkanı Seran Aysal’da CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın hangi görevde olursa olsun KTMMOB ile yakın çalışma içerisinde olduğunu, birliğimizin görüş ve önerilerine değer veren, en erken zamanda kapsamlı çözüm hedefinde bir siyasetçi olarak Cumhurbaşkanı adaylığının ayrıca özel olduğunu, heyecan duyulan bir adaylık ve geleceğe  umutla bakmalarına vesile olduğunu dile getirdi. Kıbrıs Türkü için Toplum Liderliği ve Cumhurbaşkanlığı makamının çok önemli olduğunu kaydeden Aysal, Erhürman’ın bu göreve gelmesi halinde öncelikle Kıbrıs Türkünün hakları üzerinde irade göstermesini ve çalışmasını talep etti, kendisiyle bugüne kadar olduğu gibi yakın temas içerisinde olacaklarını ve talep edeceği her katkıyı vereceklerini belirtti.

Maraş ve doğalgaz konusunun şu sıralarda gündemde olduğunu, ancak Cumhurbaşkanlığı makamından öncelikli olarak beklentilerinin Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulmak olduğunu ifade eden Aysal, Kıbrıs Türk halkının daha fazla gecikmeden dünyayla bütünleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

KTMMOB’nin gündemdeki konular, pandemi süreci ve dere yatağına inşa edilmeye çalışılan hastanesi, hidrokarbon  krizi ve Akdenizdeki gelişmeler, Kıbrıs Konusu, Enerji,  Maraş, Türkiye ve Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere, beklentileri ve görüşlerini aktardı ve seçim yarışında başarılar diledi.

“KAPSAMLI ÇÖZÜM ÖNCELİĞİMİZDİR” 

Pandemi sürecinin içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını ve bu yüzden de olağan bir seçim süreci yaşanmadığını ifade eden Erhürman, önümüzdeki beş yıl içerisinde kartların yeniden dağıtılacağı bir dönem olacağını, Cumhurbaşkanlığı gibi uluslararası toplum tarafından tanınan bir makamın böyle bir dönemde daha aktif ve geniş kadrolarla kullanmak zorunda olduklarının altını çizdi.

Kıbrıs sorununda kapsamlı çözümün öncelikleri olduğunu dile getiren ana muhalefet CTP lideri Tufan Erhürman, bunun önümüzdeki beş yıl içerisinde gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıs Türk ve Rum toplumları arasında olmadığını kaydeden Erhürman, konunun bölgedeki büyük güçlerin hesaplaşmalarından da etkilendiğini söyledi. Hidrokarbon ve doğalgaz konularının Kıbrıs sorunu üzerinde etkili olduğunu ve olmaya da devam edeceğini anlatan Erhürman, Doğu Akdeniz’in bir ‘barış denizi’ olması ve kaynakların verimli ve adil bir biçimde paylaşılması için birinci adımın Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü olduğunu vurguladı. Erhürman, Doğu Akdeniz’de yaşanan sıkıntıların da çözüme ulaşma konusunda fırsata çevrilebileceğini de kaydetti.

“ÇOK YÖNLÜ VE DİNAMİK POLİTİKA…”

Cumhurbaşkanlığı makamının artık çok yönlü ve dinamik politikalar yürütmesi gerektiğini anlatan CTP lideri Tufan Erhürman, “Aynı anda Kıbrıs sorununun bir an önce kapsamlı çözüme ulaşması, bir yandan da Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılması ve içeride de bizi çözüme hazırlayacak, çözüm olduktan sonra da çözümün sürdürülebilir olmasını sağlayacak adımları hızla atmamızı gerekli kılan bir dönemdeyiz” dedi. Kıbrıs Türk halkının verdiği varoluş mücadelesinin çok kritik bir eşikte olduğunu vurgulayan Erhürman, kendi ayakları üzerinde duran bir halk olma pozisyonunun artık hayata geçmesi gerektiğini dile getirdi.
Erhürman, bu ülkede el birliğine ihtiyaç duyulduğunu ve Cumhurbaşkanlığı’nın imar planı ve benzeri konularda yol gösterici, liderlik eden bir pozisyonda olması gerektiğini söyledi. Erhürman, geçmişte olduğu gibi her zaman KTMMOB ile yakın çalışmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.