Skip to main content

İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, KTMMOB’yi ZİYARET EDEREK  AYNI ZAMANDA YÖNETİM KURULU ÜYESİ ODA BAŞKANLARI İLE  DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, başta Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nda gelinen son aşama, sürecin devamı ile yeni görüşleri istişare etmek , ülkedeki gelişmeler ve yapılması gerekenleri değerlendirmek üzere KTMMOB’u ziyaret ederek Genel Başkan Seran Aysal, Genel Sekreter Tunç Adanır, Genel Sayman Mert Girgen ve birliğe bağlı oda başkanlarıyla bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında gerçekleşen değerlendirme öncesinde Birlik Başkanı Aysal, KTMMOB’nin gerek imar planı süreçleri ve gerekse  gündemdeki konular üzerinde görüşlerini paylaştı.  Birliğin toplumsal faydayı, bilim eşitlik ve adaleti merkezine alan her çalışmaya katkı koymaya ve destek olmaya devam edeceğini belirtti. Oda Başkanlarıda toplantıda İmar Planı süreci ve mesleki disiplinilerini ilgilendiren konularda görüş ve önerilerini sundu. Toplantı da bakanlığın çalışmalarına Birliğe bağlı odaların daha fazla katkı koyması için istişarelerin artarak devam etmesi konusunda fikir birliği oluştu.

BAKAN BAYBARS, KTMMOB, GEREK BİLİMSELLİK, GEREK UZMANLIK ANLAMINDA BİRLİĞE BAĞLI TÜM ODALARIYLA EN ÖNEMLİ PAYDAŞIMIZDIR”

Baybars, KTMMOB’un yürütülen imar planı çalışmalarının tamamında, stratejik hedefler ve vizyon çalıştaylarında, gerek bilimsel, gerekse de uzmanlık anlamında birliğe bağlı tüm odalarıyla yaptıkları katkılarla kendileri için en önemli paydaş olduğunun altını çizdi. Baybars, son dönemlerde konu olan Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın nihayete erdirilmesi ve ortadan belirsizliğin kaldırılarak öngörüsüzlüğün giderilmesinin ülke için önemli olduğunu yineledi.

Bölgenin bir yandan planlı bir yaşama kavuşturulması, altyapı çalışmalarının hızlıca tamamlanabilmesi, çevresi, tarihi, kültürel mirasıyla sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması, diğer yandan da ekonomik kalkınmayı, yapılanmayı da sağlayacak bir plan oluşturma konusunda ciddi yol kat edildiğine işaret eden Baybars, gelinen son noktada yeni görüşlerin tekrardan belirmesi ve bu görüşlerle birlikte İmar Planı’nın nihayete varması konusunda bir takım çalışmaların daha yapılması zaruretinin doğduğunu belirtti.

Bu bağlamda da yapılacak olan değerlendirmelerde kendileri için en önemli, olmazsa olmaz paydaşın da Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olduğunu belirten Bakan Baybars, “Dolayısıyla bugün burada sizlerin değerli katkılarıyla özelde belki Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı ama genel anlamada tüm imar planları ve ülkemizin eksik mevzuatını giderme konusundaki katkılarınızı konuşacağız, umarım bu birlikte istişare ederek yapacağımız çalışmalar hem ülke hem de bölge insanlarımız için hayırlı olur” şeklinde konuştu.

AYSAL, “TEMELDE EŞİTLİK VE BİLİMİN MERKEZDE OLDUĞU BİR ÇALIŞMANIN BİRLİK HER ZAMAN YANINDADIR, YANINDA OLMAYA DA DEVAM EDECEKTİR”DEDİ.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan Birlik Başkanı Seran Aysal’da öncelikle İçişleri Bakan Ayşegül Baybars’ı KTMMOB’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Aysal, gündemlerinin ana maddesinin malum üç yıldır üzerinde çalışılan, 27 Aralık tarihinde de önemli bir irade ortaya konarak Birleşik Kurul’dan geçen ve resmi gazeteye yayınlanmak üzere gönderilen bir Plan olduğunu ve kendilerine göre bu hazır planın bekletilmekte olduğunu ifade etti. Aslolanın daha fazla vakit kaybedilmeden planın resmi gazetede yayınlanması ve varsa farklı görüşler devamında masada bunun çalışılması gerektiğini belirtti.Aysal, gündemde olan bazı değişiklik önerilerinin söz konusu olduğunu ve bu konuları İçişleri Bakanı Baybars ile istişare içinde değerlendireceklerini söyledi.

Aysal, “ülkemizin daha yaşanabilir, ülke kaynaklarıyla örtüşen ve ülke gerçeklerimizle planlama yapabileceğimiz temelde eşitlik ve bilimin merkezde olduğu bir çalışmanın birlik her zaman yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir dedi”.

Aysal, planın yürürlüğe girmesinde siyasi kararında gerektiğini ifade ederek, bundan sonra izlenecek sürecin her ne olursa olsun hukukun üstünlüğü gerçeği ve hukuk devleti olduğumuz bilinciyle yasal mevzuatlar çerçevesinde süreçler neyi gerektiriyorsa o şekilde devam edilmesi taleplerini ileterek, Bakan Baybars’a KTMMOB ile bu istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiği için teşekkür etti.