Skip to main content

Eurocodes Standartları El Kitabı

.

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler tarafından yapıların teşkilinde inşaat mühendisliği hizmetlerinin daha doğru ortak bir anlayış ve haksız rekabetin önlenebilmesi için tek standart kullanımı amacıyla oluşturulan yapısal standartlar setinin genel adı Eurocodes’dur. Eurocodes inşaat malzemeleri ve mühendislik hizmetleri konusunda AB iç piyasasında olabilecek farklılıkları ortadan kaldırmak ve ürün ve hizmetlerin serbest dolaşımını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş referans belgelerdir. Eurocodes Standartları toplam 58 parçadan oluşan 10 farklı koddan oluşmaktadır.
Proje çalışmalarının sonucunda inşaat sektörüne ilişkin kodların Kıbrıs’ın kuzeyine uyumlu şekilde uygulanması ve ilgili meslek icra eden uzmanların kullanabileceği bu el kitabı Doç. Dr. Mürüde Çelikağ (BEng (Hon), MPhil, PhD, CEng, MICE, Eur Ing, FEANI, AM ASCE) tarafından oluşturulmuş ve İnşaat Yüksek Mühendisi Şerife Bozkır katkı koymuştur. Kitabın dijital hali, KTMMOB web sayfasında  tüm ilgilenen ve kullanmak isteyenler için erişilir durumdadır.

Eurocodes Standartları El Kitabı’nın ana kaynağı Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin web sayfasıdır .Bu sayfada bulunan bilgiler düzenlenerek ve Türkçe diline tercüme edilerek bu el kitabı KTMMOB üyelerinin Eurocode’larla ilgili farkındalıklarının oluşumu, gelişimi ve Eurocode’ların Kıbrıs’ın kuzeyinde olası kullanımı durumuna hazırlanması için oluşturulmuştur. Bu el kitabı sadece Eurocode’lara bir genel giriş sağlamayı amaçlamıştır. Kesinlikle bir tasarım aracı değildir ve verilen bilgiler yayınlandığı zamanda geçerlidir. Bu yayının içeriği tamamen KTMMOB’nin sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtıyor olarak kabul edilemez.

Kitapçığı aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.